BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Naponta 160 cég ellen indul felszámolás

Ma Magyarországon a Bisnode nemzetközi cégminősítő adatai alapján naponta közel 160 cég ellen indul felszámolás, csődeljárás vagy kényszertörlési eljárás. Nagy valószínűséggel kiszűrhetők, hogy melyek lesznek ezek a cégek, mivel számos jel utalhat arra, hogy egy cég kockázatos, fizetőképessége megkérdőjelezhető.


Egy év alatt két és félszeresére nőtt a magyar vállalkozások ellen induló fizetésképtelenségi eljárások (csőd és felszámolás), vagy például az adófizetési kötelezettségei elmulasztása miatti kényszertörlési eljárások száma. Ha ezek a vállalkozások tartozásokat hagytak maguk után, a hitelezők nagy valószínűséggel nem jutnak a pénzükhöz – hívja fel a figyelmet a Bisnode.

Az átlagos fizetési határidő a vállalat fizetési program adatai alapján ma Magyarországon 25 nap körül mozog, míg a határidőt lecsúszó cégek általában 18 napot késnek számláik kiegyenlítésével. Azaz egy vállalkozásnak átlagosan 43 napot kell várnia arra, hogy megrendelője kifizesse számláját. Ezalatt a másfél hónap alatt azonban számos olyan esemény történhet, ami befolyásolja a vevő fizetőképességét.

Több jel utalhat arra, szerződéskötés előtt vagy akár az üzleti kapcsolat során, hogy egy vállalkozás kockázatos. Intő jel, ha negatív események vannak a cég ellen, ezért nemcsak az aktuális NAV végrehajtásokat, bírósági eljárásokat érdemes megvizsgálni, hanem a múltbelieket is. Az sem biztató, ha a cég tulajdonosa valamilyen offshore országban tevékenykedik, de a gyanús érdekeltségekre és cégkapcsolatokra is figyelmi kell. Számos olyan vállalkozás van, amely tartozásokat maga után hagyva, egyszerűen felszámolta a cégét, és utána újabbat alakított, vagy a jól működőnek tűnő cége mellett több gyanús vállalkozása is van. Intő jel a gyakori székhelyváltás, és az, ha a vállalat késve fizeti számláit másoknál. A Bisnode fizetési tapasztalat programból kiderül, hogy csupán a cégek 50-60 százaléka fizet határidőre.

Az árbevételnek és az elmúlt évi trendjeinek megvizsgálása mellett érdemes még a cég saját tőkéjét, eladósodottságát, jövedelmezőségét, az alkalmazottak létszámát és ennek árbevételhez viszonyított arányát megvizsgálni.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.