Az a törvény, amely kimondja az árfolyamrés alkalmazásának semmisségét a devizahitel-szerződéseknél pénteken jelent meg a Magyar Közlönyben. Az OTP Jelzálogbank esetében ez a kötelezettség 8,1 milliárd forintot tesz ki. Az eredményre gyakorolt hatása viszont ennél kisebb, 6,7 milliárd forintos lesz, mivel tavaly már képeztek erre kockázati költséget.
A negatív eredményhatás elszámolására a második negyedévben kerül sor. Az egyoldalú szerződésmódosítások ennél jóval súlyosabb mértékben érinthetik az OTP-t. A jelzálogbank a perrel érintett pénzösszeg nagyságát a vonatkozó fogyasztói kölcsönszerződések tekintetében körülbelül 68,6 milliárd forintra teszi. Az OTP Jelzálogbank anyacége, az OTP Bank Nyrt. visszavonhatatlan kötelezettséget vállal arra, hogy kisegíti leánycégeit, ha a törvény miatt pénzügyi nehézségeik támadnának. Az érintett leánycégek között van a jelzálogbankon kívül a Merkantil Bank és az OTP Ingatlanlízing is.
Az OTP álláspontja szerint hitelezési gyakorlatában a mindenkor hatályos törvények és előírások maradéktalan betartásával járt el. Bankszakmai alapon vitatják, hogy az árfolyamrés alkalmazása indokolatlan és ezért érvénytelen lenne, továbbá fenntartják azt az álláspontot, hogy a hitelintézet egyoldalú szerződésmódosításokra vonatkozó rendelkezései a mindenkor hatályos jogszabályi előírásoknak megfeleltek.
Ezért a jelzálogbank az anyacéggel együtt vizsgálja a törvények által biztosított jogorvoslati lehetőségeit, és perelni fog, hogy bebizonyítsa, tisztességesen járt el az egyoldalú szerződésmódosítások alkalmazása során. Szintén perelni fog az MKB a szerződésmódosítások kapcsán. Ez utóbbi bank az idei első félévére 5,1 milliárd forintnyi céltartalékot képzett az ügyfelekkel történő elszámolás fedezésére.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.