„Míg a piac csökken, a K&H vállalati hitelállományára már a növekedés jellemző. A vállalati hitelpiac tavaly átlagosan 3,4 százalékkal csökkent, a K&H által nyújtott vállalati hitelek állománya viszont már akkor is szinten maradt. A javuló tendenciát idén is folytatjuk, hiszen a piac továbbra is zsugorodik, nálunk azonban májusig 3,8 százalékkal nőtt a vállalati hitelek állománya, köszönhetően főként a Növekedési Hitelprogram által elérthető kedvezményes hitelkeretnek” – tájékoztatott Hodina Péter, a K&H Vállalati ügyfélkapcsolatok igazgatóságának vezetője.
A K&H az első öt hónapban 41,1 milliárd forintot juttatott a hazai vállalkozások számára, ami mintegy 637 ügyletet és több mint 500 céget jelent. Ezzel piaci részesedése az NHP második szakaszában 23,5 százalékos – tette hozzá. „Az NHP második szakaszában hangsúlyosabb szerepet kapnak az új beruházásokra fordítandó hitelek. A K&H nagyvállalati növekedési index eredményei alapján azt látjuk, hogy a következő egy év beruházásainál leginkább kapacitásbővítésben (29 százalék) és technológiafejlesztésben (20 százalék) gondolkodnak a vállalatok.
Ezek előkészítése azonban lényegesen hosszabb időt vesz igénybe, mint az első programot jellemző hitelkiváltás. A hosszabb távra szóló beruházási döntésekhez emellett az is elengedhetetlen, hogy a vállalkozások lássák az új beruházásaikhoz, kapacitásbővítéseikhez szükséges kereslet növekedését. Így a hitelfelvételek felfutása érthető módon most lassabb az első szakaszhoz képest, és a legintenzívebb időszakot 2014. III. negyedévére várjuk. Ezt erősíti az a tény is, hogy a jelenleg a K&H-nál folyamatban lévő hiteligénylések összege meghaladja a 75 milliárd forintot” – tájékoztatott Hodina Péter.
A Magyar Nemzeti Bank által közölt adatok szerint 2014. június 27-ig a program második szakaszában részt vevő hitelintézetek 223,4 milliárd forint összegű szerződésről nyújtottak be adatszolgáltatást, ami 7548 ügylethez és 5834 vállalkozáshoz kapcsolódik. Ebből a hitelintézetek idáig 183,7 milliárd forintot folyósítottak a programban részt vevő kis- és közép-vállalkozásoknak. A leszerződött 223,4 milliárd forint több mint 98 százaléka új hitel. Ezen belül az új beruházási hitelek (és új lízingügyletek) részesedése 61, az új forgóeszközhiteleké 23, míg az EU-s támogatások előfinanszírozására folyósított hiteleké 16 százalékos.
A II. pillérben (forint- és devizahitel-kiváltás) a meglévő beruházási hitelek kiváltására folyósított hitelek részesedése 86 százalék, míg a meglévő forgóeszközhitelek kiváltására folyósított hiteleké 14 százalék. A II. pillérben folyósított hitelek közel 67 százaléka forinthitelek kiváltását, míg egyharmada devizahitelek kiváltását szolgálta.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.