A világ legnagyobb nemzetközi hitelminősítő csoportja kedd este Londonban közölte, hogy az osztályzatrontások az FHB, illetve az Erste Bank Hungary besorolásaira vonatkoznak.
A Moody''s az FHB esetében a forintban, illetve devizában vezetett hosszú lekötésű betétek osztályzatát "B2"-ről egy fokozattal "B3"-ra, az önálló pénzügyierő-osztályzatot "E plusz"-ról "E"-re rontotta. A betétosztályzatok kilátása továbbra is negatív, a pénzügyerő-osztályzaté stabil. A hitelminősítő a "Not Prime" rövid távú betétosztályzatot megerősítette.
A magyar Erste-érdekeltség esetében a forint- és devizabetéti osztályzatokat módosította a cég "B2"-ről "B3"-ra, szintén fenntartott negatív kilátással, a "Not Prime" betétosztályzatokat és az "E" pénzügyierő-besorolást megerősítette, ez utóbbit ugyancsak stabil kilátással.
Az intézkedéseket a Moody''s azzal indokolta, hogy véleménye szerint növelik a veszteségek kockázatát a devizahitelek ügyében nemrégiben elfogadott, illetve tervezett jogszabályok.
Az indokok között szerepel mindkét bank esetében a pénzügyi alapmutatókra nehezedő nyomás is. A Moody''s szerint e két bank a cég által besorolással ellátott sok más magyarországi pénzintézetnél nagyobb mértékben ki van téve a legutóbbi törvények hatásainak, tekintettel szűkösebb jövedelmezőségükre, valamint arra, hogy az új jogszabályok erőteljesebben hatnak tőkehelyzetükre, így ezeknek a bankoknak korlátozottabb a mozgásterük a költségek elviselésére.
A Moody''s becslései szerint az Erste Bank Hungary alapszintű - Tier 1 - tőkemegfelelési rátája a potenciális veszteségek miatt 6 százalék alá csökkenhet a 2013 végén mért 12,5 százalékról, és ez tőkepótlást tehet szükségessé.
A hitelminősítő az FHB esetében 13,8 százalékról 10 százalék alá csökkenő Tier 1-rátát is elképzelhetőnek tart. A Moody''s a két bank osztályzatrontásaihoz fűzött elemzéseiben hangot adott annak a véleményének is, hogy valószínűleg folytatódik a bankrendszerrel szembeni "kiszámíthatatlan politika".
A devizaalapú hitelekkel kapcsolatos intézkedések potenciális veszteségeire más nagy hitelminősítők is felhívták a figyelmet. A Fitch Ratings a devizaalapú hitelekről intézkedő új törvény elfogadása után összeállított elemzésében azt jósolta, hogy a jogszabályból eredő, potenciálisan magas járulékos költségek érdemi tőkeinjekciót tesznek szükségessé a magyarországi bankok külföldi anyabankjai részéről a szabályozói követelményekben szereplő tőkemegfelelési mutatók és a hitelkihelyezési kapacitás helyreállítása végett.
A Fitch szerint valószínű az is, hogy a legnagyobb magyarországi bankok zöme vagy ezek tulajdonos bankjai profitfigyelmeztetéseket adnak ki. A Fitch Ratings közölte: felülvizsgálja a magyarországi bankokra érvényben tartott minősítéseit, amint felmérte az új törvény hatásait az egyes bankok hitelprofiljára és a külföldi tulajdonosok készségét a veszteségek további tőkeinjekciókkal történő ellentételezésére.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.