Az ítéletnek és a takarékszövetkezet bedőlésének persze nem volt köze egymáshoz, de nem kétséges, hogy a lakosságnak is hitelező cégek tőkehelyzetére negatív hatással lehet majd az árfolyamrés és az egyoldalú szerződésmódosítások tisztességtelenségét kimondó törvény. A Lízingszövetség már közölte: százmilliárdos veszteségre számít szektor szinten, és több tucat pénzügyi vállalkozást számolhatnak fel, ha tulajdonosuk nem tudja teljesíteni a kártérítéseket. Ez főleg azokban az esetekben történhet meg, ahol a cég nem rendelkezik tőkeerős külföldi tulajdonossal.
A szövetkezeti hitelintézeteknél sincsenek ilyen tulajdonosok, a TakarékBank szerint azonban az esetükben nem kell aggódni. Lapunkhoz eljuttatott válaszuk szerint a szövetkezeti hitelintézetek devizahiteles kitettsége elenyésző a kereskedelmi banki szektorhoz képest, mert jórészt kimaradtak a devizahitelezésből. „Természetesen, mint minden banki szereplőt, a takarékszövetkezeti szektort is érzékenyen érinti a veszteség, de messze nem akkora mértékben, mint a kereskedelmi bankokat. Az érintettek megképezték a szükséges tartalékokat, a takarékszövetkezeti szektor tőkehelyzete stabil” – mondja a TakarékBank.
Hogy mennyi tartalékot képeztek pontosan a takarékok, arról nem nyilatkoztak. A jegybanki adatok szerint az első félév végéig a szövetkezeti hitelintézetek céltartalékokra és értékvesztésre kevesebb mint 1,5 milliárd forintot különítettek el. Bár a TakarékBank azt sem árulta el lapunknak, hogy mekkora veszteséget okozhat, ha elbukják az állammal szembeni pereket, egy pesszimistább forgatókönyv esetén ennyi pénz vélhetően nem lesz elegendő a kártérítésekre. A szektor tőkemegfelelési mutatója egyébként valóban magas, 17,72 százalékos volt félévkor, de nagy eltérések lehetnek az egyes hitelintézetek között.
A szövetkezeti hitelintézetek háztartási devizahitel-állománya is csekély. Június végén összesen 507,6 milliárd forintnyi hitelállománya volt a szektornak, ebből csaknem 300 milliárd forint volt a háztartási hitel. A devizahitel azonban ebből mindössze 20 milliárdot tett ki. A visszafizetés azonban nem csak a mostani állományt érinti, hanem a 2004 májusa óta megkötött összes szerződést, amelyet 2009 júliusáig nem zártak le. A jogszabály szerint ráadásul nem csak a deviza- de a forinthiteleknél is tisztességtelenné nyilváníthatják az egyoldalú szerződésmódosításokat.
Részlegesen nyert a Cetelem
Részlegesen megnyerte a magyar állam ellen indított devizahiteles pert a Magyar Cetelem Bank; a Fővárosi Törvényszék tegnap kihirdetett elsőfokú, nem jogerős ítélete szerint bizonyos időszakokban megfeleltek a tisztességesség törvényi kritériumainak a bank euróalapú személyi kölcsöneinek általános szerződési feltételei – írta az MTI. A bíróság döntése szerint a Cetelem szerződései három időszakban tisztességesek. Ezekben a bank jogosult volt a kamatot, valamennyi díjat és költséget az adósok számára kedvezőtlenül, egyoldalúan módosítani a KSH által publikált fogyasztói árindex változása esetén.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.