Nagyon fontos látni, hogy a közgazdászképzésre fordítandó 100 milliárdos nagyságrendű vagyon a közösség vagyona marad mondta Balog Ádám, a jegybank alelnöke az 52. Közgazdász-vándorgyűlésen. Lehet azzal vitatkozni, hogy ez az ötlet jó volt-e, és erre volt-e legcélszerűbb ezt a pénzt fordítani, vagy lehetett volna államadósságot csökkenteni belőle. A nemzeti banknak erre a lépésre azonban lehetősége, sőt, törvényi mandátuma is volt, emelte ki Balog Ádám.
Minden a válságban értékelődött újra, ami a monetáris politikát illeti, Magyarországnak azonban volt egy plusz terhe, mégpedig az, hogy már a válság előtt lelassult a növekedés. Szerinte akkor is biztonságban leszünk most már, ha a világgazdasági helyzet megváltozik. Alapvetően strukturális reformok kellenek a fenntartható növekedéshez, közben pedig a pénzügyi rendszernek is stabilnak kell lennie. Szavai szerint a költségvetés stabilizálódott, a pénzügyi stabilitásunk javult, amihez nem csak egyszeri tételek járultak hozzá.
A válságban a nagy jegybankok átgondolták politikájukat. Amikor beütött a baj, akkor a legerősebb monetáris politikai eszközzel reagáltak a jegybankok. Erre azért volt szükség, mert korábban a pénzügyi stabilitásra nem figyeltek annyira, csak az inflációs célra. „A helyes monetáris politika mégis az – amit mi is követünk –, az az inflációkövetés. Ennek elérése mellett azonban segíteni kell a növekedést” – tette hozzá. A magyar jegybank is átalakította monetáris politikáját. „Sosem volt olyan alacsony a kamat, mint most és beszálltunk abba a csapatba, akik szerint a növekedést kell támogatni”, emlékeztett Balog.
Az MNB elnöke megemlítette, hogy az MNB-t és a PSZÁF-ot integrálták, bevezették az önfinanszírozási rendszert és figyelemmel vannak az MNB eredményére. A bankok állampapír-állománya növekszik az önfinanszírozó program keretében, és kezd közelíteni arra a szintre, ami kívánatos. Kihívást jelent azonban a devizahiteles csomag. Kiemelte, hogy a devizahiteles elszámolásban a jegybanknak szerepe lehet. Ha a „kamat- és árfolyamrés ügyet a parlament végleg elvarrja”, akkor 3 milliárd eurós összeget válthat át az MNB.
Egy másik kérdés a forintosítás – bármilyen árfolyamon –, amikor ez megtörténik, akkor megnyílik egy nagyobb olló a bankok mérlegében, és ekkor is helyt kell állni az MNB-nek. „Úgy látjuk, hogy biztonságosan megoldható az átváltás, ehhez csak arra van szükség, hogy a bankok csökkentsék a rövid távú külső kitettségüket. Így nem csökken hirtelen a jegybank devizatartaléka” – emelte ki Balog. Hozzátette, hogy akár már idén is készen áll a devizahitelek átváltására az MNB.
Nem így lesz magyar csoda
A következő évekre nyugodtak lehetünk, ha nem kerülünk le a mostani növekedési pályáról, mondta a vándorgyűlésen Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke. Az EU a Föld népességének kevesebb mint 8 százalékát teszi ki, 25 százalékát adja a termelésnek, és a jóléti kiadások több mint 50 százalékát költjük el. Parragh szerinte ez nem fog így maradni.
Kiemelte, hogy a háromdimenziós nyomtatók egyre több dolgot elő tudnak állítani. „Ma már nyomtatnak fegyvert is, olyat, amivel lőni lehet. És egészem meglepő módon nyomtatnak süteményt is. Ha azt hinnénk, hogy ez a távoli jövőben van, akkor tévedünk” – vélekedett. A háromdimenziós nyomtató nem fog béremelést követelni vagy tiltakozni az esti munka ellen. Azt mondta, hogy hamarosan jönnek a robotautók is.
Volt japán csoda, finn csoda, dél koreai csoda. Álmodozhatunk, hogy lesz magyar csoda, de a példákat nem lehet lemásolni, néhány elemet azonban meg lehet ragadni. „Magyarország azonban nem arról híre, hogy megragadja a lehetőségeket. Sem a rendszerváltás, sem az uniós csatlakozás lehetőségeit nem tudtunk megragadni” – mondta.
Parragh megfogalmazta azt a nem túl befektetőbarát üzenetet is, hogy az osztrák bankokat nem is kellet volna beengedni Közép-Európába. Hozzátette, jó, hogy a jegybank és a kormány most már azonos irányba megy. Extrém módon az elmúlt 15 évben a kormány és a jegybank más állásponton volt.
Szavai szerint elindult, de nem történt meg a felsőoktatás átalakítása. A holnapután a tudásról fog szólni. Kell egy minőségi felsőoktatás, olyan diplomákkal, amelyek a piacon eladhatóak és minőségiek.
Máshogy adósodnak el
Felszólalt Domokos László, az Állami Számvevőszék elnöke is. Ő arról beszélt: a tavalyi évre rend lett a magyar költségvetésben. Az önkormányzati alrendszer eladósodását megfordították és a társadalombiztosítás is egyensúlyba került.
Domokos az önkormányzati rendszer rendezését tartja a legnagyobb eredménynek, ami 2010-ben még katasztrofális állapotban volt. Érdekesnek nevezte, hogy sokan kritizálják az önkormányzati kiadások csökkentését és a feladatok elvételét.
A megmaradó feladatokra bevezetett finanszírozás sokkal biztonságosabb szerinte. Az oktatás és az egészségügy állami kézbe kerülése nem jelent automatikusan hatékonyságjavulást, csak a lehetőségét teremt meg annak, hogy a méretgazdaságosság miatt jobban tudja ezt a feladatot ellátni az állam.
Számos önkormányzat gazdálkodása nem került egyensúlyba, továbbra is ellátnak olyan önként vállalt feladatokat, amelyek meghaladják a település lehetőségeit, hívta fel a figyelmet Domokos. A fejlesztések finanszírozására azonban továbbra is hitelt kell felvenni.
Mindez mutatja, hogy az önkormányzatoknál a fejlesztések miatt az eladósodás kockázata fennáll. Most az a kockázat fenyeget, hogy az önkormányzatok vállalataikon keresztül adósodnak el.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.