Pontosan egy éve indult a Növekedési Hitelprogram (NHP) második szakasza, ez idő alatt összesen 402,5 milliárd forintnyi finanszírozásra szerződtek a kis- és középvállalkozások a pénzügyi intézményekkel. Az második szakaszban folyósított NHP-s hitelállomány október 3-án 330,1 milliárd forint most, a bankok és más pénzügyi intézmények ennél valamivel több hitelt nyújthattak egyébként a cégeknek, a teljes állományt ugyanis a már megkezdett törlesztések csökkenthették.
Az NHP második szakasza az elsőhöz képest elég lassan pörgött fel, de ahogy telik az idő, folyamatosan nő a kihasználtsága. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) adatai szerint tavaly az utolsó negyedévben mindössze 27 milliárd forintra szerződtek a cégekkel a bankok, az idei első negyedévben 67 milliárd, a második negyedévben pedig már 131 milliárd forintról született megállapodás. A harmadik negyedév 177 milliárd forintnyi új szerződést hozott. Mivel a havi szerződéses összeg már 60 milliárd forint fölött van, valószínűleg hamarosan elfogy az első 500 milliárd forintos keret.
A jegybank szeptember elején már döntött a keret 1000 milliárd forintra való felemeléséről, hogy ez el fog-e fogyni, még nem tudni. Ha elfogy, a jegybank tovább emelheti a keretet egészen 2 ezer milliárd forintig. Az év vége mindenesetre a tavaly augusztusihoz hasonló hajrát hozhat az NHP második szakaszában, mivel a kedvezményes hitel- és lízingszerződések megkötésének határideje továbbra is december 31.
Igaz, az új beruházási hiteleknél az egyes hitelrészek lehívására jövő év közepéig van lehetőség, hogy a hosszabb időigényű beruházásokat is lehessen a program keretein belül finanszírozni. Hasonló megfontolásból a pénzügyi lízing, valamint az EU-s támogatások előfinanszírozása céljából nyújtott hitelek esetében is 2015. június 30-ig meghosszabbították a folyósítás végső határidejét.
A második szakaszban eddig csaknem 13600 szerződést kötöttek már, és több mint 9800 vállalkozás jutott finanszírozáshoz. A szerződések 98 százaléka új hitel. A hitelkiváltások aránya ebben a szakaszban maximum 10 százalék lehet, de a finanszírozó cégek ezt messze nem használják ki. Az új beruházási hitelek és új lízingügyletek részesedése a programból 59 százalék, az új forgóeszközhitelek 26 százalékot tesznek ki. A szerződések 15 százaléka szólt uniós támogatások előfinanszírozásáról. A második pillérben a folyósított összeg négyötödéből meglévő beruházási hitelt váltottak ki. Az új beruházási hitelek átlagos futamideje 6,9, az új forgóeszközhiteleké 1,7, míg az EU-s hiteleknél 1,4 év.
A hitelek csaknem kétharmadát a nagybankok folyósítják. A nagybankoknál viszont a szerződések mindössze fele új beruházási hitel, míg a kis- és közepes bankoknál, valamint a takarékszövetkezeteknél csaknem 80 százalék ezek aránya. EU-s támogatásokat előfinanszírozó hitelezéssel főleg a nagybankok foglalkoznak.
Élen a mezőgazdaság
Az ágazatok közül a legnagyobb mértékben a mezőgazdaság veszi igénybe az NHP-t, a hitelek mintegy harmada ebbe az ágazatba kerül. Kimagasló, 20 százalék fölötti emellett a kereskedelem, javítás részesedése, és a feldolgozóipar is csaknem 20 százalékot visz el a programból. A területi megoszlást illetően az olcsó kkv-s hitel több mint negyede a közép-magyarországi régióba kerül, de magas, 17-17 százalékos a Dél-Alföld és az Észak-Alföld részesedése is. A legkisebb arányban az észak-magyarországi térség részesül a programból.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.