Az Európai Bizottság új elnöke által november végén bejelentett program egyik alapelemének tekintett ötmilliárdos összeg nem új pénz – tudtuk meg az EIB-től. Kérdésünkre a luxemburgi szervezetnél jelezték: az EIB 2012-es feltőkésítése óta a biztosított hitelek értéke megnőtt. Ez teszi lehetővé ekkora összeg felszabadítását a luxemburgi központtal működő banknál, amelynek részvényesei az uniós tagállamok.
Az EIB alapvetően két irányban finanszíroz: egyrészt nagyprojektekhez nyújt hiteleket (például a budapesti négyes metró esetében), másrészt kkv-k hitelezéséhez nyújt forrást (a Magyar Nemzeti Bankéhoz hasonló konstrukciók a most kezdődő uniós finanszírozási időszakban nagyobb szerepet kaphatnak, mivel a korábbiakhoz képest megnő a visszatérítendő uniós támogatások aránya a pályázatok között). A Juncker-féle beruházási koncepció szerint ugyanakkor az európai források célzottabb felhasználását segítenék elő, emellett pedig nagyobb lesz a kockázati tőke finanszírozás szerepe.
Kockázatos beruházások finanszírozása önmagában nem új elem az EIB-nél sem, a jövőben azonban kimondottan bővül ez a tevékenység – Jean-Claude Juncker logikája szerint a magasabb kockázatú és magasabb hozzáadott értékű projektek hitelezése elősegítheti más források vonzását is. Más forrás alatt pedig kimondottan a magánszektor bevonását érti a bizottság és az EIB is – így fordulhat elő, hogy az ötmilliárdos EIB-tőke, illetve az Európai Unió büdzséjéből származó további 8 milliárd euró összesen több mint 300 milliárd eurónyi beruházást generál – emelte ki válaszában a beruházási bank. Ez azt jelenti, hogy kiemelt szerepet szánnak a köz- és magánforrásokat egyszerre bevonó PPP-beruházásoknak is.
Az újfajta, kockázatosabb hiteltermékek kidolgozásánál azonban ügyelnek arra, hogy az EIB elsőrendű hitelbesorolása ne kerüljön veszélybe. Ez nem csak a program hatékonyságát rontaná – a relatíve olcsó finanszírozásból származó előny veszne el –, de általánosságban elveszne a bank jelentős előnye számos, igencsak rosszabb piaci megítélésű euróövezeti vagy uniós országgal szemben. A hitelek mögött egyrészt az EU büdzséje nyújt garanciát, az ellenőrzést pedig egy felügyelet (European Investment Advisory Service) biztosítja majd. A szervezet célja a forrásokhoz jutás segítése, ennek érdekében a potenciális beruházóknak is segítenének abban milyen fejlesztéseket és milyen eszközök segítségével tudnak megvalósítani.
Az EIB példaként a már létező JASPERS (regionális fejlesztéseket támogató alap), EPEC (PPP-projektek támogatása) és ELENA (energiahatékonyság és megújuló energiaforrások finanszírozása) programokat említette, amelyeket újabb hasonló szolgáltatásokkal egészíthetnek ki.
Nagyratörő tervek
Az európai gazdaság régen várt fellendítését célozza Juncker beruzási terve: a nagyratörő növekedési csomag a bizottság szerint 315 milliárd eurónyi beruházást segít elő a következő három évben. Ennek alapja az Európai Stratégiai Befektetési Alap, amelyet az Európai Beruházási Bank hoz létre, és amely a tervek szerint jövő év közepére áll fel.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.