Most már csak a kormány formális döntése hiányzik ahhoz, hogy az állam megvásárolja a GE Capital tulajdonában álló Budapest Bankot – írta a Népszabadság. Ezzel – írta a lap – megvalósulni látszik az a kormányzati terv, hogy az állam 50 százalék feletti részesedést szerezzen a hazai bankszektorban. A Budapest Bank eladásának híre néhány hete látott napvilágot: akkor a 444.hu írt az eladási szándékról, igaz, akkor még a Banco Santander is lehetséges vevőjelöltként szerepelt.
A Budapest Bank rövid időn belül a második hazai nagybank lehet, amelyben az állam tulajdont szerez: a közelmúltban az MKB Bankot vásárolta meg az állam a Bayerische Landesbanktól, amely hosszú távon mindenképp meg kellett, hogy váljon hazai érdekeltségétől. A Budapest Bank esetleges eladása stratégiai megfontolások miatt indokolt – anyavállalata, a GE szűkíti pénzügyi üzletágát –, hiszen a hitelintézet az egyik legstabilabb helyzetű szereplő a magyarországi piacon.
Az eszközállománya alapján nyolcadik számú szereplőnek számító hitelintézet az elmúlt években is stabilan nyereséges maradt, köszönhetően leginkább annak, hogy a válságot megelőző időszakban is konzervatív hitelezési politikát folytatott. A bank konszolidált mérlegfőösszege tavaly év végén 905 milliárd forintot ért el, és 14 milliárd forintos adózott eredményt produkált: ezzel egyike volt annak a négy szereplőnek – az OTP, a K&H és az UniCredit mellett –, amely az enyhén szólva kedvezőtlen körülmények ellenére is nyereséges tudott maradni. A Budapest Bankban történő tulajdonszerzéssel egy leginkább a kis- és középvállalkozói piacon erős szereplővel gazdagodhat az állam, de jók a hitelintézet pozíciói a lakossági területen is.
A bankcsoport első féléves számai is kedvezően alakultak, ám a devizaadósok helyzetének rendezésével kapcsolatos szabályozás hatásai természetesen látszottak az eredményen. A féléves eredményekről kiadott közlemény szerint a bankcsoport eredményét radikálisan rontotta a fogyasztói kölcsönökkel kapcsolatos új jogszabály miatt konzervatívan képzett kockázati tartalék (34,3 milliárd forint), amelytől eltekintve a Budapest Bank szinten tartotta volna adózás előtti nyereségét, ami 13,5 milliárd forintot ért volna el. Az egyszeri céltartalék-képzés miatt viszont a bankcsoport adózás előtt 20,8 milliárd forintos veszteséget jegyzett félévkor.
A bankcsoport hitelállománya viszont a június végéig tartó egy év alatt 5 százalékkal, 632,3 milliárd forintra nőtt, a betétállománya pedig 4 százalékkal, 683,9 milliárd forintra csökkent, 880,9 milliárdos mérlegfőösszeg mellett. A lakossági hitelállomány az előző év azonos időszakához képest 4,2 százalékkal csökkent, és 381,9 milliárd forintot ért el. A befektetési szolgáltatások terén a bankcsoport továbbra is nőni tudott: a Budapest Alapkezelő 46,4 százalékos növekedést ért el, 399,3 milliárd forintos állomány mellett. A Budapest Bank Business – a kis- és középvállalatokra szakosodott üzletág – pedig 8 százalékkal, 446,5 milliárd forintra növelve hitelállományát.
BPH-részvényeket adott el a GE
A General Electric 1,4 millió BPH-részvényt adott el, darabonkénti 42,5 zlotys árfolyamon – jelentette be tegnap a lengyel pénzügyi szolgáltató. A tranzakció értéke 62,5 millió zloty, és a BPH papírjainak 1,9 százalékát érintette. A lépésre annak érdekében került sor, hogy a GE növelje a BPH tőzsdén forgó papírjainak arányát, újabb lépést téve ezzel a hitelintézet eladása felé. A GE Capital ugyanis abban állapodott meg a lengyel pénzügyi felügyelettel (KNF), hogy a tőzsdei részvények arányát 25 százalékra növeli a hitelintézetben. A GE Capital a tranzakció előtt 89,16 százalékos tulajdoni aránnyal rendelkezett a BPH-ban.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.