Beindítja az Európai Központi Bank a régóta várt kötvényvásárlási programot - jelentette be Mario Draghi, az EKB elnöke. A program 2016 szeptemberéig fog tartani. Az előzetesen kiszivárgott hírek havi 50 milliárd eurós kötvényvásárlásról jeleztek előre, ehhez képest meglepetést okozott, hogy havi 60 milliárd eurós vásárlást jelentett be Draghi.
Addig folytatni fogják a programot, amíg nem látnak eredményeket az inflációs cél elérésében - közölte az EKB elnöke. Ez tehát azt is jelenti, hogy elvileg folytatódhat a program 2016 szeptembere után is - vagyis akár hasonló is lehet a program, mint az, amit az Egyesült Államokban a Fedtől láthattunk 2008 és 2014 közt.. Az EKB célja a 2 százalékos infláció. A kockázatok 20 százalékát fogják ráterhelni az egyes országok jegybankjaira.
Abban teljes egyetértés volt a döntéshozók közt, hogy a lépésre szükség van, abban viszont nem, hogy a mostani-e a megfelelő időpont erre. De ez utóbbi kérdésben is egyetértett a nagy többség - ez a diplomatikus megfogalmazás nagy valószínűséggel azt jelentette, hogy egyedül a németek ellenezték a program azonnali beindítását.
Annak elkerülésére, hogy a kötvényvásárlások torzítsák a piaci árfolyamokat, a vásárlásokat minden egyes kötvény esetében 25 százalékban, kibocsátónként pedig 33 százalékban maximalizálta az EKB.
A rég várt lépést az tette szükségessé, hogy az eurózóna gazdaságának halvány teljesítménye mellé tavaly decemberben megérkezett a defláció is.
Ma azt is bejelentették, hogy nem változtatott a 0,05 százalékos alapkamaton mai ülésén az Európai Központi Bank kormányzótanácsa - igaz, ezt nem is várta senki tőle.
Az euró gyengült a bejelentés után: a közös európai fizetőeszközt 1,1550 dolláron jegyezték a bejelentés előtti 1,1640 dollárral szemben. Az euró jegyzése 315,50 forintról 314,54 forintra esett, a dollár viszont 1 forinttal 272,27 forintra erősödött.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.