BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Miért nem írták még alá a Budapest Bank megvásárlását?

„A Budapest Bank megvásárlásával kapcsolatos tárgyalások az ügylet összetettsége okán még nem zárultak le. A felek azon dolgoznak, hogy a szerződés minden részletét szakmailag a lehető legalaposabb módon, ezzel együtt a lehető leghamarabb megtárgyalják” – közölte az ügyletről lapunkkal a Miniszterelnökség. A vételár is csak a tranzakció lezárásakor lesz nyilvános. A bank nem nyilatkozott az ügyről.

A Budapest Bank adásvételéről szóló szerződést múlt péntekig kellett volna lezárni egy kormányhatározat alapján, ez azonban nem történt meg. A bank megvásárlásáról szóló előszerződést december 4-én írták alá. Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter akkor úgy nyilatkozott, az átadás-átvétel 2015. június végére zárulhat le.

December 4-én jelent meg a Magyar Közlönyben a felvásárláshoz szükséges intézkedéseket tartalmazó kormányhatározat is. Ez kimondja, hogy a GE Capital tulajdonában lévő 19345945 darab részvényt a Corvinus Nemzetközi Befektetési Zrt. szerezheti meg. A vételár kifizetésére az MFB nyújt hitelt, a bank egyúttal a szükséges garanciákat is vállalja. Az ügylet lezárása után az MFB gyakorolhatja majd az államot megillető tulajdonosi jogokat. Szintén benne van a határozatban, hogy a hitelintézetben történő részesedésszerzésre nemzetgazdasági stratégiai érdekből kerül sor, ezért a tisztességtelen piaci magatartás és a versenykorlátozás tilalmáról szóló törvény alapján a részvénycsomag megszerzését nemzetgazdasági jelentőségű összefonódássá kell majd minősíteni.

A Budapest Bank a második olyan nagy hitelintézet, amely állami tulajdonba kerülhet, miután az állam tavaly megvásárolta az MKB Bankot. A súlyos veszteségeket görgető MKB-val szemben a Budapest Bank az egyik legnyereségesebb hitelintézet volt Magyarországon az elmúlt években. 2013-as konszolidált beszámolója szerint a mérlegfőösszege 905 milliárd forint volt, az ügyfelekkel szembeni kötelezettségei 644 milliárd, a követelései 567 milliárd forintot tettek ki. A cég adózott eredménye tavalyelőtt meghaladta a 14 milliárd forintot, adózás előtt pedig több mint 21 milliárd forintnyi profitot termelt a csoport. (2014-ben viszont valószínűleg veszteséges volt a hitelintézet az adósmentő csomag miatt.) A Budapest Bank csoport szintű sajáttőkéje a konszolidált mérleg szerint 2013 végén 154,1 milliárd forint volt.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.