A lap internetes oldalán azt írta, hogy "a Nyugat és a Kreml közötti új konfliktus arra kényszerítette a legnagyobb orosz bankot, hogy eladja érdekeltségeit Közép-Európában." A cikk így folytatódik: "Néhány jól értesült forrásból úgy tudjuk, hogy a magyar és a szlovák leánycégét tervezi eladni a Sberbank."
A Lidové Noviny értesülése szerint a Sberbank szlovák leánycégének az ára több mint 2 milliárd euró, a magyar leánybanké 1,6 milliárd euró körüli. A LN úgy tudja, hogy a Sberbank szlovák leánycége iránt máris többen érdeklődnek. Előzetes érdeklődést tanúsított egyebek között a Szlovákiában már jelen lévő magyar OTP, az UniCredit olasz bank cseh-szlovák leánycége és a Penta cseh-szlovák pénzügyi csoport.
Az OTP az MTI megkeresésére annyit válaszolt, hogy nem kommentál sajtóértesüléseket. Az OTP Bank folyamatosan keresi az akvizíciós lehetőségeket, elsősorban azokban az országokban gondolkozik, ahol jelen van, azonban a helyi bankjának alacsony a piaci részesedése - tették hozzá.
A Sberbank, a legnagyobb orosz bank adózott eredménye jelentősen esett idén januárban éves szinten. A profit 3,7 milliárd rubelre (1 rubel=4,22 forint) zuhant a múlt hónapban az egy évvel korábbi 31,6 milliárd rubelről.
A bank eredményét rontotta, hogy 5,8 százalékkal 857 milliárd rubelre emelkedett az a tartalék, amit a növekvő nem fizető hitelállomány ellensúlyozására kellett félretennie. A nettó kamatjövedelem 33,6 százalékkal 47,9 milliárd rubelre esett.
Az Oroszország elleni gazdasági szankciók, az ukrajnai válság miatti bizonytalanság, az orosz gazdaság egyre romló állapota és a rubel árfolyamának gyengülése szintén ártott a banknak.
German Gref, a Sberbank vezetője tavaly szeptember közepén azt mondta, hogy az ukrán és a magyar leánycég bizonyos nehézségekkel küszködik. A bankvezér szerint "Magyarországon a gazdasági helyzet alapvetően nem rossz, a szabályozási környezet azonban nagyon bonyolult". Magyarország esetében a Sberbank "azt fogja nézni, hogy mit lehet ezen a piacon változtatni".
A bank három éve szerezte meg 505 millió euróért a Volksbank kelet- és közép-európai leányvállalatait, köztük a Magyarországi Volksbank Zrt.-t, amely 2013. november 1-jétől Sberbank Magyarország Zrt. néven működik.
Tavaly a Sberbank - amelyben az orosz jegybank 50 százalék plusz egy szavazat tulajdonnal bír - a piaci tőkeértéke alapján Európa harmadik legnagyobb hitelintézete volt, mintegy 70 milliárd dollárral a HSBC (170 milliárd dollár) és a Santander (80 milliárd dollár) után.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.