BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Jóval több az értékpapírszámla

Az alacsony kamatkörnyezet nyomán látványosan növekszik a lakossági értékpapírszámlák száma a hitelintézeteknél – nyilatkozták lapunknak a piaci szereplők. Az új tartós befektetési számláknál viszont vegyesebb a kép, amely részben a betétes konstrukció vonzerejének csökkenésével magyarázható. A háztartások már több mint 7000 milliárd forintot tartanak értékpapírban.

Jelentősen nőtt a magyarországi hitelintézeteknél a lakossági ügyfelek által nyitott értékpapírszámlák száma, mivel az alacsony kamatkörnyezetben egyre több háztartás fordul a betétek helyett az egyéb befektetések felé – derül ki a piaci szereplők lapunknak adott válaszaiból. Az UniCredit Banknál az értékpapírszámlával és azon egyenleggel rendelkező ügyfelek száma közel 15 százalékkal növekedett 2014-ben: az értékpapír-forgalom meglehetősen élénk volt tavaly a lakossági ügyfélkörben, elsősorban a befektetési alapok és az állampapírok voltak nagyon népszerűek – tájékoztatták lapunkat a hitelintézetnél. Az MKB Banknál vezetett értékpapírszámlák száma – közölték a hitelintézetnél – 2014-ben több mint 8 százalékkal nőtt a lakossági üzletágban 2013 végéhez képest, és jelentős érdeklődést tapasztaltak a Budapest Banknál is, miközben a Budapest Alapkezelő nyilvános befektetési alapjainak állománya 35 százalékkal gyarapodott.

Az újonnan kötött tartós befektetési számlák (tbsz) számánál ugyanakkor a legtöbb piaci szereplőnél kissé visszafogottabb növekedést tapasztaltak 2013-hoz képest, ám az erős érdeklődés változatlanul megmaradt. Az UniCredit Banknál 2014-ben az újonnan kötött tartós befektetési szerződések száma nem nőtt az előző évhez képest, aminek okai – álláspontjuk szerint – 2013-ra nyúlnak vissza. 2013-ban ugyanis a megtakarításokat terhelő egészségügyi hozzájárulás (eho) év közben történt bevezetése miatt náluk kiemelkedően nagy számban nyíltak új tbsz-számlák. 2014-ben viszont a betétes tbsz-számla konstrukciók nyitása nem volt számottevő, tekintettel a rendkívül alacsony betéti kamatokra, az értékpapíros tbsz-számlák iránt ugyanakkor fokozott érdeklődés mutatkozott. A nyesz-számláknál jelentős változás nem történt 2014-ben, jellemzően a már számlával rendelkező ügyfelek helyeztek el újabb megtakarításokat az adóoptimalizálás érdekében. Az MKB Banknál a trezor értékpapírszámlákon lévő állomány 10 százalékos mértékben növekedett, miközben a nyesz számlákon ennél valamivel enyhébb mértékű növekedést tapasztaltak. A Budapest Banknál a hitelintézet tájékoztatása szerint változatlanul nagyon keresték az ügyfelek a tbsz-t, október végén összesen 8600 számlát vezettek, rajtuk 63,4 milliárd forinttal.

A lapunknak nyilatkozó bankok szerint a jelenlegi tendencia idén tovább folytatódhat. A K&H Banknál közöltek szerint a befektetési alapoknál az alacsony kamatkörnyezet miatt az ügyfelek keresik a magasabb hozamokkal rendelkező, akár hosszabb távú befektetéseket, azaz a befektetési portfólión belül a pénzpiaci típusú alapok csökkenek és kötvény, illetve vegyes alapok irányába mozdulnak. Ez az átrendeződés az idei évben is folytatódni fog. Az értékpapírok iránti lakossági vonalom persze jól látszik a jegybank statisztikáin is: ezek szerint a 2014 novemberéig tartó egy év alatt 16,3 százalékkal, 7010,4 milliárd forintra nőtt a háztartások értékpapír-állománya, amelynek közel 55 százalékát a befektetési jegyek, 32,6 százalékát pedig az állampapírok adták.

Nem jár automatikusan az adójóváírás

Első ízben idén fizet az állam adójóváírást azoknak az ügyfeleknek, akik államilag támogatott nyugdíjbiztosítást kötöttek – hívta fel a figyelmet az Union Biztosító. Emlékeztettek arra: az érintett szerződésekre az állam a tárgyévi befizetések 20 százaléka után, maximum évi 130 ezer forintig fizet adójóváírást. Az adójóváírás viszont nem automatikus, azt az ügyfeleknek a személyi jövedelemadó-bevallásukban kell igényelniük a biztosítótól kapott díjigazolás alapján. A bevalláshoz szükséges díjigazolást a biztosítóknak február 15-ig kell postázniuk. Az adójóváírás összege viszont nem közvetlenül az ügyfélhez, hanem a biztosítóhoz érkezik, amely jóváírja azt az ügyfél megtakarítási számláján.


Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.