BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Buda-Cash: a volt miniszter szerint a Fidesz a felelős

A tervezettel szemben nem került a költségvetési bizottság hétfői ülésének napirendjére a Buda-Cash Brókerház Zrt. és a DRB bankcsoport körül kialakult helyzetről szóló tájékoztató, amelyre Varga Mihály nemzetgazdasági minisztert és Matolcsy Györgyöt, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnökét hívták meg. 

A tájékoztatóról szóló első napirendi pontot a kormánypárti képviselők 9 igen, és az ellenzékiek 5 nem szavazata ellenében levették a napirendről. Az ülésen nem jelent meg sem Matolcsy György, sem Varga Mihály.

Veres János volt pénzügyminiszter szerint a 100 ezernél is több betétes pénzének eltűnését a Fidesz és Matolcsy György által vezetett MNB elégtelen felügyeleti tevékenysége tette lehetővé. Az egykori miniszter arról tett közzé közleményt az ülés után: "a jelenleg feltételezett mintegy 100 milliárdos hiány kétharmada azon bankoknál keletkezett, melyek tevékenységét 2013-ban az MNB-be olvasztott felügyelet engedélyezte, és amelynek működéséért Matolcsy György a felelős".

Miután a tulajdonosok, vezetők, felügyelőbizottsági tagok és könyvvizsgálók felelősségét megvizsgálták, a hiány keletkezésében ezért meg kell vizsgálni az MNB elégtelen felügyeleti tevékenységének szerepét is - írta.

A volt miniszer szerint hazudott a Fidesz-frakció, amikor a pénteki közleményében azt írta: Veres János a korábbi két év helyett csak ötévenkénti ellenőrzést írt elő a brókercégeknél. Ezzel szemben a 2009. május 2. előtt hatályos törvény a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletéről nem rögzített semmilyen időszaki periodicitást a brókercégek ellenőrzésére,
ezt a módosító indítványt a Fidesz-frakció egyöntetűen megszavazta, a kétharmados Fidesz-többségű parlament a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletéről elfogadásakor 2010. decemberében változatlanul hagyta ezt a szabályozást. Végül 2013-ban megalkottáka Magyar Nemzeti Bankról, melyben az MNB-be integrálta a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletét, ebben a törvényben szintén változatlanul a legalább ötévenként megfogalmazás szerepel a brókercégek átfogó vizsgálatánál.

A fenti tényekből Veres szerint következik, hogy 2009-ben „a legalább ötévenként” megfogalmazás nem puhítás, hanem szigorítás volt a szabályozásban, másrészt ezzel az előírással a Fidesz egyetértett, azt megszavazta, harmadrészt azóta kétszer is átdolgozta a kétharmados Fidesz-többség a törvényt, és mindkétszer változatlanul hagyta a témát a törvényben.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.