BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Még a jenhitelesek jártak a legjobban

Bár a jenhitelesek a banki elszámoltatás során csak keveset kapnak vissza, összességében még mindig ők jártak a legjobban. A japán deviza árfolyama ugyan nagy kilengéseket produkált, a jenhitelesek átlagos törlesztőrészletei emelkedtek a legkisebb mértékben – írja keddi lapszámában a Magyar Nemzet.

A devizahiteles-mentő csomag és a banki elszámolás kapcsán készült elemzések főként a svájcifrank- és euróhitelesekkel foglalkoztak, ám kevés szó esett a japán jenben eladósodottakról.

Ennek az az oka, hogy lényegesen kevesebben vannak, csak minden huszonötödik hitelfelvevő adósodott el japán devizában. A jen népszerűtlenségét a magas árfolyamkockázat adja, ezért csak néhány bank kínált ilyen lakossági kölcsönöket 2007 és 2009 között.

A Magyar Nemzet a Portfólió.hu elemzése alapján azt írja: a 2007 szeptemberében húszéves futamidővel felvett nyolcmillió forintos hitel után kezdetben a jenhitelesek 48 ezer, a svájci-frankosok 56 ezer, az euróhitelesek 66 ezer, a forinthitel-felvevők pedig 88 ezer forintot törlesztettek havonta. Ha az átlagos kötelezettségek alakulását 2014. szeptember végéig áttekintjük, kiderül, hogy a jenhitelesek a 74 ezer forintot törlesztettek havonta, míg az svájci frankosok 78 ezret, a frankhitelesek 88 ezret a forintban eladósodottak pedig 91 ezret voltak kénytelenek fizetni.

Az átlagok mögött persze nagy kilengések is lehetnek, így egyes jenhitelesek hosszabb-rövidebb időszakon keresztül ennek az összegnek akár több mint a kétszeresét is törleszthették az árfolyam változékonysága miatt.

A lap rámutat arra, hogy a forintosítás során 2,16 forintos árfolyamon számolják át a még fennálló jenhiteleket. Vagyis a távol-keleti devizában eladósodottak akkor járnak jól, ha a jen napi árfolyama magasabb, mint az átváltási árfolyam. A forintosítás február elsejei indulódátuma utáni időszakot tekintve a Magyar Nemzeti Bank hivatalos devizaárfolyamai azt mutatják, hogy megéri az átváltás: a jent 2,25 és 2,38 forint között jegyezték február 2. és március 6. között, vagyis egyetlen napon sem fizettek rá a jenhitelesek a forintosításra.

Ha ennek az időszaknak az átlagával számolunk, akkor 2,28 forintos árfolyamhoz jutunk, tehát az adós minden egyes jennyi tartozáson 12 fillért keresett, illetve az átlagos napi árfolyamnál öt és fél százalékkal olcsóbban váltotta át adósságát.

Mivel azonban a jenhitelesek törlesztőrészletei növekedtek a legcsekélyebb mértékben az évek során, a bankok elszámoltatásával kapcsolatosan visszajáró összeg esetükben alacsonyabb lesz, mint a frank-, euró vagy forintkölcsönök esetében.

Az egyoldalú kamatemelés és az árfolyamrés alkalmazása miatt jogtalanul kiszámlázott összeg persze törvény szerint nekik is visszajár.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.