BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nő a szakadék a bankoknál

Az UniCredit négy helyet lépett előre a bankok mezőnyében tavaly, a K&H és az OTP szintén növelte részesedését a hitelezési piacon. A nagy veszteséget görgető szereplőknél viszont folytatódott a mérlegleépítés.

A devizaadósokkal történő elszámolás az eddig közzétett éves beszámolók szerint még jobban kettészakította a magyarországi bankrendszert, a korábbi nyertesek piaci részesedése folyamatosan nő. A teljes hitelintézeti szektorra vetítve körülbelül ezermilliárd forintos nagyságrendű teher egy kivételével még a legnyereségesebb nagybankokat is veszteségessé tette. Bár a hiteladósokkal történő elszámolás az UniCredit Banknak is 33 milliárd forintjába került, ennek ellenére a hitelintézet 16 milliárd forintos nyereséggel zárta 2014-et.

A bank mérlegfőösszege 27 százalékkal nőtt tavaly 2236 milliárd forintra, ezzel a harmadik legnagyobb bank lett Magyarországon. Az UniCredit négy nagybankot körözött le egyetlen év alatt: a CIB-et, az Erstét, az MKB-t és a Raiffeisent. A bank hitelállománya 8, a betétállománya 13 százalékkal nőtt tavaly, miközben a teljes szektorban a hitelek állománya kis mértékben csökkent, a betéteké pedig csak minimális mértékben nőtt.

Gyors ütemben növekszik a K&H is. A mérlegfőösszege alapján második legnagyobb hazai hitelintézet is egyre többet keres a banki tevékenységeken: korrigált nettó eredménye tavaly 50 százalékkal nőtt, meghaladta a 28 milliárd forintot. Ennél a banknál már nem csak a folyósítások volumene nőtt, de maga a hitelállomány is gyarapodott tavaly. A piaci részesedésük teljes hitelezési piacon 8,7-től 9,1 százalékosra nőtt. Különösen az új jelzáloghitelek és a vállalati hitelek piacán lépett nagyot előre a bank, amely más bankok lakáshiteleinek kiváltásával csábítja az ügyfeleket, emellett ők szerződtek le a Növekedési Hitelprogram második szakaszában nyújtott kölcsönök 20 százalékára.

A nyertesek közé tartozik az OTP is. A magyarországi alaptevékenységet végző OTP Core korrigált adózott eredménye 20 százalékkal nőtt tavaly, meghaladta a 137,4 milliárd forintot, a csoport mérlegfőösszege is 10 százalékkal emelkedett. A vállalati hitelkihelyezéseket is fokozta tavaly az OTP, miközben a teljes hazai hitelintézeti szektorban csökkenést mértek. Az élénkülő lakáshitelpiacból is egyre magasabb részesedéssel rendelkezik a vezető hazai hitelintézet, tavaly 37 százalékkal helyezett ki több hitelt, mint 2013-ban, az utolsó negyedévben az új jelzálogkölcsönök több mint 30 százaléka OTP-s volt.

Bár hatalmas, 16 milliárd forintot meghaladó adózás utáni veszteséggel zárta a tavalyi évet az FHB, a hitelintézet számaiban pozitív jelek is látszanak. A 2013-ban még zsugorodó bank 2014-ben növekedni kezdett, a mérlegfőösszeg 4,3 százalékkal emelkedett. Az ügyfélszerzésbe tavaly április óta a Magyar Posta is besegít, ennek is köszönhető, hogy a betétállomány egy év alatt 34 százalékkal nőtt, és bankszámlák, valamint a kártyák száma is dinamikusan nő. A hitelezésben próbál egyre aktívabb lenni a bank. A lakossági kihelyezéseket tavaly 54 százalékkal növelték, emellett 25 milliárd forintnyi vállalati hitelt is folyósítottak, ezzel a vállalati hitelállományuk 85 milliárd forintra nőtt.

A vesztesek tovább zsugorodnak

Az anyacégeik beszámolói szerint a tavalyi évet 330-400 millió euró közötti, vagyis forintban számolva 100 milliárdos veszteséggel záró CIB, Raiffeisen és Erste tovább folytatta a mérlegleépítést. A CIB-nél a mérlegfőösszeg euróban 10 százalékkal csökkent 2014-ben, a hitelek állománya pedig 17 százalékkal esett vissza.

A Raiffeisen tulajdonosai már kimondták: átalakítják a magyarországi jelenlétet. A fiókbezárások folytatódnak, és tovább csökkenhet a hitelállományuk is. Az állammal nemrég megállapodást kötő Erste Bank Hungary viszont valószínűleg növekedést tervez, tavaly viszont nekik sem ment jól.

Az anyacég előzetes számai szerint a mérlegfőösszeg Magyarországon euróban számolva 29 százalékkal csökkent.

A Raiffeisen tulajdonosai már kimondták: átalakítják a magyarországi jelenlétet. A fiókbezárások folytatódnak, és tovább csökkenhet a hitelállományuk is. Az állammal nemrég megállapodást kötő Erste Bank Hungary viszont valószínűleg növekedést tervez, tavaly viszont nekik sem ment jól.

Az anyacég előzetes számai szerint a mérlegfőösszeg Magyarországon euróban számolva 29 százalékkal csökkent. Az UniCredit Bank tavaly mérlegfőösszege alapján a harmadik helyre lépett előre a hazai piacon -->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.