A szabályozás viszonylag egyszerű: eszerint nem köteles a Bevához csatlakozni az Európai Unió másik tagállamában székhellyel rendelkező szervezet fióktelepe, ha tag az uniós irányelv által előírt befektető-védelmi rendszerben. A pénzügyi felügyelet engedélyének meglétekor emellett nem köteles csatlakozni a Bevához harmadik országbeli biztosított tevékenységet végző szervezet fióktelepe sem, ha a felügyelet elbírálása szerint rendelkezik az irányelv által előírt biztosítással egyenértékű befektető-védelemmel. Ha viszont a fióktelep nem köteles csatlakozni a Bevához, önként csatlakozhat kiegészítő biztosítás érdekében, vagyis elvben elképzelhető, hogy fióktelepnél lévő ügyfelek a Bevától is kapjanak kártalanítást. Ám ha az adott fióktelep nem rendelkezik az irányelv által előírt biztosítással egyenértékű befektető-védelemmel, akkor köteles csatlakozni a Bevához. Mindez azt jelenti, hogy az itthon előírt, 20 ezer eurós limit minden, fióktelepnél lévő ügyfél értékpapírjaira vonatkozik, akár uniós ország a székhely, akár nem.
A fióktelepek által kezelt értékpapírvagyon igen jelentősnek mondható Magyarországon: a Magyar Nemzeti Bank adatai szerint az idegen tulajdonú értékpapírok állománya az érintett szolgáltatóknál 5922,4 milliárd forintot ért el 2014 végén, amely a teljes kezelt mennyiségv 23,5 százalékának felel meg. A vagyon ráadásul jelentős mértékben emelkedett is tavaly, az MNB által kimutatott bővülés több mint nyolc százalékos volt. (Igaz, ez az ütem is jóval elmarad a részvénytársaságként bejegyzett brókercégek által produkálttól, ott ugyanis nagyjából 17 százalékos növekedést regisztrált a jegybank 2014-re.)
Azt nem lehet meghatározni, hogy a közel hatezer milliárdos, fióktelepeknél lévő ügyfélvagyon hogyan oszlik meg a hitelintézeti fióktelepek és a befektetési szolgáltatók érdekeltségei között. Az ismert számokból viszont arra lehet következtetni, hogy a pénz nagyobb részét a banki fióktelepek befektetési részlegei kezelik, önálló, ilyen formában működő befektetési szolgáltatóból ugyanis összesen kettő működik a piacon.
A fióktelepként működő, önálló befektetési szolgáltatók közül a legjelentősebb a KBC Securities Magyarországi Fióktelepe, amely saját nyilvántartása és lapunknak adott tájékoztatása szerint nagyjából 20 ezer ügyfél befektetéseit kezeli. A cég a Budapesti Értéktőzsde adatai alapján tavaly 416,3 milliárd forintos összforgalmat produkált az azonnali piacon – ezzel a negyedik legnagyobb volt a forgalom szerinti rangsorban –, amely 10,7 százalékos piaci részesedést jelentett. A magánszemély ügyfeleknél pedig összesen mintegy 420 milliárd forint volt a forgalmuk hazai és nemzetközi részvényekben, egyéb tőzsdei értékpapírokban, határidős piacokon és befektetési alapokban.
Csak a tagság utáni időszak számít
Kártalanítás csak olyan esetben fizethető, ha a követelés alapjául szolgáló szerződést a Bevához történt csatlakozás (azaz a taggá válás) után kötötték – derül ki az alap honlapján közzétett tájékoztatóból. A befektetési szolgáltató a szerződést az üzletszabályzata által előírt módon írásban, vagy írásbeli keretszerződés alapján elektronikus úton rögzíteni köteles, és a befektetőnek a kártalanításhoz a követelését az írásba foglalt szerződéssel kell alátámasztania.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.