Érezhetően javult a hitelintézeti szektor hitelportfóliójának minősége 2014-ben, és ez mind a vállalati, mind a lakossági oldalra igaz – derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) adataiból. A teljes hitelintézeti szektor összesen 17745,3 milliárd forintos hitelállományának 19,86 százaléka volt valamekkora mértékben késedelmes 2014 végén, ugyanez az arány egy évvel korábban még 23,4 százalék volt, és 2012-ben is meghaladta valamivel a 23 százalékot. A késedelmes tételek közül a 90 napon belüliek mennyisége csökkent jóval látványosabban: állományuk 1657-ről 1168 milliárd forintra mérséklődött a múlt év során, az arányuk a teljes portfólión belül pedig 9,28-ról 6,59 százalékra olvadt. Ezzel párhuzamosan a 90 napon túl csúszásban lévő hitelek mennyiségét is mérsékelni tudták bő 160 milliárd forinttal a pénzügyi szolgáltatók, így azok aránya is 14,11-ről 13,27 százalékra csökkent.
A devizahiteleknél szintén érezhetően javult tavaly a helyzet. December végén a hitelintézetek 9821 milliárd forintnak megfelelő devizahitel-állományának 14,6 százaléka volt 90 napon túl késedelmes, szemben a 2013. végi 15,8 százalékkal. A devizahitelekre képzett értékvesztés-állomány a negyedik negyedévben 4,9, 2014 egészében pedig 3,7 százalékkal csökkent, így az összmennyiséghez mért aránya december végén 11,9 százalékot tett ki.
A vállalati és a lakossági portfóliók közül az előbbieknél sikerült látványosabb javulást elérni, emellett a háztartásoknál lévő kölcsönök jóval riasztóbb arányokat mutatnak. Bár a késedelem nélküli tételek aránya alapján javult némileg a helyzet, hiszen súlyuk a portfólión belül majdnem 3 százalékponttal emelkedett, a lakossági és egyéni vállalkozói ügyfelek tartozásainak bő 30 százaléka még mindig csúszásban van. Ráadásul a 90 napon túl késésben lévő hitelek arányát nem sikerült csökkenteni a háztartásoknál, az év végén majdnem elérte a 19 százalékot. A vállalatoknál viszont 75,6-ról 81,4 százalékra emelkedett tavaly a pontosan fizetett hitelek részaránya, és mind a három hónapon belüli, mind az annál régebbi késésben lévő hitelek aránya jelentősen csökkent: előbbieké 4,74, utóbbiaké pedig 13,8 százalékra.
Az érezhető minőségjavulást több ok is előidézhette. Az első, hogy az elmúlt években a bankok óriási erőfeszítéseket tettek az állományaik összetételének javítására, és igyekeztek lezárni a kétes ügyleteket. A másik, hogy a portfólió fiatalabbik része feltehetően nagyon jó összetételű, hiszen mind a lakossági, mind a vállalati oldalon jelentősen szigorodtak a hitelezési feltételek, amellett, hogy a szolgáltatók kockázatvállalási hajlandósága látványosan csökkent. Ha pedig folytatódik a hitelportfóliók tisztulása – és nincs semmi jele annak, hogy ne így lenne –, az komoly jótékony hatást gyakorolhat a hitelintézeti szektor eredményességére is. (Erre szükség is lesz, hiszen a piaci szereplők összességében 446,5 milliárd forintosa adózott veszteséget hoztak össze 2014-ben, amely még az elszámolásból adódó veszteségek tükrében is nagyon komoly mértékű.) Emellett látványosan javulhat a nyereséget produkálni tudó versenyzők aránya is, ezek száma az MNB adatai szerint mindössze 88-at ért el a 162 szereplős teljes piacon.
Kicsit több átstrukturált hitel
Az átstrukturált hitelállomány 2962,4 milliárd forintot tett ki december végén, így a teljes hitelállományon belüli aránya nem változott, 16,7 százalékot ért el. Az MNB által kimutatott mennyiség éves szinten 1,2 százalékkal növekedett, ezen belül a devizahiteleknél volt nagyobb bővülés. Figyelemre méltó viszont, hogy a korábbinál több eredménnyel jártak az átütemezések: az újra késedelmes hitelek aránya ugyanis a III. negyedév végi 44,5-ről év végére 41,1 százalékra mérséklődött.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.