Ami nagyon érdekes az idén, hogy az új nyugdíjbiztosítások csaknem 60 százaléka hagyományos, vegyes életbiztosítás volt, csak a maradék volt befektetési egységhez kötött (unit linked) konstrukció. Ez azt jelenti, hogy március végén a 81 ezer támogatott nyugdíjbiztosításból már 24 ezer hagyományos típusú volt. Tavaly még egészen mások voltak az arányok, a 68 ezer megkötött szerződésből csak minden negyedik volt klasszikus típusú biztosítás. A díjbevételekből is egyre több kerül a hagyományos konstrukciókba. A támogatott nyugdíjbiztosítások díjbevétele 2014-ben 12,6 milliárd forint volt, amiből nem egészen 2,3 milliárd forint folyt be a klasszikus konstrukciókba. Az idén három hónap alatt már 5,35 milliárd forintnyi díjbevételnél tartanak a biztosítók, ebből 1,24 milliárd forint ment vegyes életbiztosításokba.
„A klasszikus életbiztosítást a kiszámíthatósága, a biztonságossága miatt szeretik az ügyfelek” – mondja Hochmann András, a kizárólag vegyes életbiztosításokat értékesítő Grawe vezérigazgatója. A vegyes életbiztosításoknál valóban pontosabban lehet tudni, mennyi pénzt kaphat az ügyfél a lejáratkor, mint egy unit linked terméknél, és egy korán bekövetkező halálesetnél is valószínűleg több pénzt kapnak az örökösök, mint a jellemzően kis összegű kockázati biztosítást tartalmazó befektetési egységekhez kötött konstrukcióknál.
Más biztosítók ugyanakkor azzal érvelnek: a nyugdíjbiztosítás hosszú távra, évtizedekre szóló megtakarítás, ennyi idő alatt pedig célszerű az ügyfélnek kockáztatni, és diverzifikált eszközalapokban forgatni a pénzét, ha számottevő nyugdíj-kiegészítésre vágyik. Ez lehet az egyik oka annak, hogy a hazai biztosítók közül még mindig kevesebb kínál vegyes nyugdíjbiztosítást, mint befektetési egységhez kötöttet. A Mabisz adatai szerint az Allianz, a CIG Pannónia, a Groupama Garancia, a K&H, a Signal, az Union és az Uniqa nyugdíjbiztosítási bevételeinek szinte 100 százaléka unit linked konstrukciókba került, és minimális mennyiségű díjbevételt könyvelt el nem unit linked nyugdíjbiztosításokban a Generali, a Vienna Life és a Metlife.
A klasszikus nyugdíjbiztosításokban az Aegon, az ING, a Grawe, a Magyar Posta és az MKB számít komolyabb szereplőnek. Az Aegon és az ING befektetési egységhez kötött nyugdíjbiztosításokat is kínál, ezekből azonban lényegesen kevesebbet ad el, mint a vegyes változatból. Az Aegonnál az idén az 530 millió forintos nyugdíjbiztosítási díjbevétel mindössze ötöde került unit linked konstrukciókba, az ING-nél még alacsonyabb volt az arány.
Az idei első negyedévben a Generali és az ING vezeti eddig a díjbevételi toplistát 720 millió forintot meghaladó forgalommal. A harmadik helyen az Allianz áll, amely szintén több mint 700 millió forintnyi díjat szedett már be, az Uniqa pedig a negyedik.
Az idei első negyedévben a Generali és az ING vezeti eddig a díjbevételi toplistát 720 millió forintot meghaladó forgalommal. A harmadik helyen az Allianz áll, amely szintén több mint 700 millió forintnyi díjat szedett már be, az Uniqa pedig a negyedik. Tanácsadás egy biztosítói fiókban. A nyugdíjbiztosításoknál is szoros a verseny az élmezőnyben -->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.