BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nő az életbiztosítási piac

Gyors ütemben nőnek a biztosítók tartalékai, főleg az életbiztosításokban lévő megtakarítások gyarapodása miatt. A unit linked alapok vagyona újabb történelmi csúcsra ugrott, de a vegyes életbiztosításokban is egyre több pénz van. Egy átlagos ügyfél körülbelül másfél millió forintos biztosítással rendelkezik.

Csaknem 10 százalékkal nőtt egy év alatt az életbiztosítási tartalékok állománya, így március végén már csaknem 1800 milliárd forintnyi megtakarítást tartottak a háztartások a biztosítóknál a Magyar Nemzeti Bank (MNB) adatai szerint. Az idei év első negyede különösen erős volt a cégeknél, több mint 50 milliárd forinttal emelkedett a tartalékok szintje. Ebben több tényező is szerepet játszhatott persze. Az egyik a hozam, az első három hónapban ugyanis a tőzsdék kiválóan teljesítettek. A másik a díjbevétel, de növelhette a megtakarítások mennyiségét az adókedvezmény is, hiszen azok a nyugdíjbiztosítással rendelkezők, akik még februárban beadták a személyi jövedelemadó-bevallásukat, márciusban már visszakaphatták az adóhatóságtól a tavaly befizetett díjaik után járó visszatérítést.

Az életbiztosításokon belül a befektetési egységhez kötött (unit linked) tartalékok nőnek gyorsabban. Tavaly március óta több mint 13 százalékkal emelkedett a volumenük, az idei első negyedév végén már 1146,5 milliárd forint volt. A unit linked életbiztosítások tartalékai így újabb történelmi csúcson járnak, gyakorlatilag a tavalyi első negyedév óta minden évben új csúcsot állítottak fel. A befektetési egységhez kötött konstrukcióknál a szerződések száma is lassan történelmi csúcs közelébe ér. A rekord 2008-ban volt, amikor csaknem 750 ezer szerződést tartottak nyilván az országban, ezek száma 2013-ban 700 ezer alá süllyedt. Tavaly azonban ismét lendületet vett a piac, és 2014 végén már ismét csaknem 740 ezer unit linked életbiztosítás volt Magyarországon.

A vegyes életbiztosítások is növekedésnek indultak, de szerényebb mértékben. Március végén 631,2 milliárd forint volt ezekben a konstrukciókban, 3,4 százalékkal több mint egy éve. A fordulat ebben a szegmensben is látszik, de a válság előtti, 700 milliárd forintot meghaladó állomány csak lassan épül vissza. A hagyományos életbiztosításoknak az idén további lendületet adhat, hogy egyre több biztosító kínálja az adókedvezményes nyugdíjbiztosításait ebben a változatban is. A vegyes életbiztosítási szerződések száma tavaly még nem kezdett nőni, az év végén jegybanki adatok szerint alig 385 ezer ilyen szerződés volt, holott 2000 előtt még 2 milliónál is több embernek volt vegyes életbiztosítása. Egy vegyes és unit linked életbiztosításban lévő megtakarítás között egyébként összegét tekintve nincs nagy különbség, átlagosan valamivel több mint 1,5 millió forintot tartanak az ügyfelek mindkét termékben.

A nem életbiztosításokhoz kapcsolódó tartalékok is bővülnek valamelyest. Az MNB adatai szerint az elmúlt 12 hónapban 2 százalékkal 475,5 milliárd forintra nőtt az állományuk, ami nem sokkal marad már el a 2010-es rekordoktól. A vagyonbiztosítási tartalékok volumene ugyanakkor szezonálisan ingadozhat. A díjfizetést az ügyfelek egyes biztosításoknál – tipikusan ilyen a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás és annak kiegészítői – sokszor egész évre előre egy összegben letudják, ezért a március végi tartalékszint jellemzően sokkal magasabb a december véginél.

Az államot finanszírozzák a biztosítók

A hazai biztosítók mérlegfőösszege március végén 2576,7 milliárd forint volt, ami historikus csúcsnak számít. A cégek több mint ezer milliárd forinttal finanszírozták az államot, államkötvényekben 822, kincstárjegyekben 235 milliárd forintot tartottak. Hazai részvényekbe továbbra is csak elenyésző összeget, alig 50 milliárd forintot fektetnek a cégek, befektetési alapokban ennek a hét-nyolcszorosát tartják. Egyre több külföldi eszközt is tartanak a hazai biztosítók, március végén ez az állomány már 488,5 milliárd forint volt, ami a mérlegfőösszeg körülbelül 19 százaléka. A külföldi befektetések döntő része befektetési alapokban van, de nagyjából 50 milliárd forintot külföldi kötvényekben is tartanak a magyar biztosítók.


Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.