Úgy tűnik, nem hazudott Tarsoly Csaba, a Quaestor tulajdonosa akkor, amikor március elején arról írt, a Buda-Cash-botrány után a kötvényes ügyfelek tömegesen veszik ki a pénzt a brókercégéből. A Magyar Nemzeti Bank adatai szerint ugyanis februárban és márciusban valóban szokatlanul sok lakosság megtakarítás távozott az egyéb pénzügyi vállalatok (ezek közé tartozott a Quaestor Financial Hrurira is) által kibocsátott kötvényekből. Februárban 2,9 milliárd, márciusban pedig 7,7 milliárd forintot vettek ki a kisbefektetők ezekből a kötvényekből, így a harmadik hónap végére 48,7 milliárd forintra apadt az állomány.
A csőd idején tehát legfeljebb ennyi valódi Quaestor-kötvény lehetett a háztartásoknál. A Quaestor persze ennél a bő 10 milliárd forintosnál nagyobb pénzkivétellel is szembesülhetett az utolsó hetekben, hiszen a valódi kötvények háromszorosát kitevő fiktív kötvényt is eladott, amelyek befektetői szintén kiszállhattak. Quaestor-kötvényt egyébként – bár voltak ilyen híresztelések – az állam valóban nem tartott. Ebben a kötvénytípusban a központi kormányzatnak egyáltalán nem volt befektetése, az önkormányzatoknál ugyan volt egy kisebb mennyiség, mintegy 103 millió forintnyi, de a jegybanki adatokból nem derül ki, hogy ez quaestoros vagy esetleg valamilyen más pénzügyi cég által kibocsátott hitelpapír volt-e.
Bár próbáltak elhatárolódni a történtektől, a befektetési alapok is megérezték a brókerbotrányok hatását. Gyakorlatilag a végtörlesztés óta, zsinórban három éven át minden egyes hónapban áramlott friss lakossági megtakarítás ezekbe a konstrukciókba, márciusban azonban megfordult a trend, és 23 milliárd forintos tőkekiáramlást mértek a háztartásoknál. A lakossági megtakarításokon belül a befektetési alapok állománya ennek ellenére a történelem során először meghaladta a lekötött betétekét, a háztartások március végén 3914,2 milliárd forintot tartottak befektetési jegyekben, miközben a hitelintézeteknél lekötve már csak 3842,2 milliárd forintjuk volt.
A részvénypiactól is megrettenthettek a kisbefektetők, pedig tíz százalék körüli hozamot is elérhettek volna márciusban. A brókerházak csődjei után februárban és márciusban több mint 50 milliárd forintnyi háztartási megtakarítás távozott a Budapesti Értéktőzsdéről, eközben a papírokon csaknem 62 milliárd forintnyi hozam keletkezett. Márciusban több mint 30 milliárd forint volt a hozam, ennek döntő részét a bankpapírokon érték el a kisbefektetők. A háztartások részvényállománya az árfolyam-emelkedés miatt a folyamatos tőkekivonás dacára kissé emelkedett, 305,8 milliárd forint volt a harmadik hónap végén.
Teljesen azért nem vették el a háztartások kedvét az értékpapírpiactól a botrányok. A februárban megemelt lakossági állampapírkamatoknak köszönhetően márciusban hatalmas mennyiségű, 108 milliárd forintot meghaladó friss pénzt fektettek a kisbefektetők állampapírba. A háztartások állampapír-állománya az első negyedév végén 2471,6 milliárd forint volt, vagyis ismét több mint 10 százalékkal részesednek a kisbefektetők az államadósság finanszírozásából. Ennek és a hozamoknak köszönhetően az év harmadik hónapjában a lakosság teljes értékpapír-állománya 7216,5 milliárd forintra hízott.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.