Hároméves mélypontra süllyedt a külföldi befektetők forintállampapír-állománya az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) adatai szerint.
A múlt hét végén névértéken számolva már csak 4480 milliárd forintnyi forintban denominált állampapír volt a külföldieknél, 12 százalékkal kevesebb, mint áprilisban. A nemzetközi intézmények tehát gyors ütemben szabadulnak meg a magyar hitelpapíroktól, ami a szakemberek szerint nem meglepő.
A külföldiek forintállampapír-állománya 2012 decemberétől ez év áprilisáig körülbelül 5 ezer milliárd forint körüli szinten volt. 2012-ben rengeteg kötvény felvásároltak a nemzetközi intézmények, az állományuk abban az évben az egyharmadával nőtt. Valószínűleg nekik is köszönhető, hogy a magyar állampapírok 2011 végén és 2012 elején bekövetkezett bóvliba sorolása után végül a kormány megúszta a Nemzetközi Valutalappal való komolyabb egyezkedést. A jól időzítő külföldi alapkezelők – köztük a Templeton – 7-9 százalékos hozammal szállhattak be a hosszú magyar államkötvényekbe, az idén pedig 3-4 százalék körüli hozammal adhatták el ugyanezeket a befektetéseiket, és az elmúlt három évben összesen 40 százalék körüli nyereséget érhettek el.
„Jelentős hozamcsökkenés volt az elmúlt években, ezért sokan profitot realizálnak” – mondja Szalma Csaba, az OTP Alapkezelő befektetési igazgatója. A nagy külföldi alapkezelők persze a másodpiacon nehezen tudnak kiszállni, de az ÁKK visszavásárlási és csereaukcióin van erre lehetőségük, és ezeken az aukciókon folyamatosan erős az érdeklődés. Az államadósság-kezelő az idén 90 milliárd forintnyi államkötvény visszavásárlását hirdette meg, a beérkezett ajánlatok volumene viszont ennek több mint az ötszöröse volt, amiből az ÁKK végül 370 milliárd forintnyit el is fogadott. A másodpiacon is jelentkezhet persze kereslet.
A magyarországi bankoknak például szükségük van állampapírra, hiszen akár már jövőre előírhatják nekik, hogy az úgynevezett LCR-mutatót százszázalékosra teljesítsék, és ennek forrását állampapírban tartsák. Ez a mutató annyi likviditás tartását írja elő a hitelintézetek számára, amiből egy sokk esetén is legalább 30 napig képesek jegybanki segítség nélkül is kifizetni a betéteseket. Az is a banki keresletet erősíti az állampapírpiacon, hogy szeptembertől a Magyar Nemzeti Bank (MNB) korlátozni fogja a kéthetes betéthez való hozzáférést.
Míg három évvel ezelőtt a külföldiek kötvényvásárlása kifejezetten szerencsés volt a magyar állam számára, most már inkább csökkentené a kormány a külföldi kitettséget. A nettó adósság finanszírozását például, ha jelentős felárral is, de igyekszik az állam a lakossági állampapírok eladásából megoldani. Az idénre tervezett 600 milliárd forintos nettó értékesítés háromnegyede már az év közepére teljesülhet is. Ugyanezt a célt szolgálja a devizaadósság arányának mérséklése is. Jelenleg az államadósságon belül 27 százalékot tesznek ki a deviza-állampapírok, és 9 százalékot a devizahitelek, Barcza György, az ÁKK vezérigazgatója viszont korábban úgy nyilatkozott, ebből évente 2-3 százalékpontnyit le lehet faragni.
A lakossági állampapírok iránt egyébként változatlanul erős a kereslet: a múlt héten már a korábbinál 25 bázisponttal alacsonyabb, 2,75 százalékos kamat mellett értékesítette az ÁKK az egyéves lakossági állampapírt, a Kamatozó Kincstárjegyet (KKJ). Az érdeklődés ennek ellenére is élénk maradt, a 16,7 milliárd forint értékben meghirdetett értékpapírra több mint 29 milliárd forintnyi ajánlat futott be. A Féléves Kincstárjegy kereslete stabil, 1,1 milliárd forintnyit hirdettek meg az évente 2,5 százalékot fizető állampapírból, a jegyzések értéke megközelítette az 1,2 milliárd forintot.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.