Bezárta tizenöt magyarországi fiókját a Raiffeisen Bank. Az erről szóló közleményt pénteken tették közzé, a dokumentum szerint a hitelintézet egyedüli részvényese, vagyis az osztrák anyabank döntött az egységek megszüntetéséről. Budapestben öt fiók esett áldozatul a karcsúsításnak, a többi tíz fiók vidéki városokban volt. A fiókok bezárása nem áll meg, bár van olyan vidéki város, ahol aláírásgyűjtéssel is tiltakoztak az ügyfelek az intézkedés ellen.
Siófokon – ahol egyelőre még működik a fiók – közel ötszáz aláírást gyűjtöttek össze annak érdekében, hogy ne zárják be – erről Lengyel Róbert polgármester írt saját Facebook-oldalán. A polgármester levélben kérte a bank magyarországi vezetését, gondolják át a döntésüket, a bank azonban hajthatatlannak bizonyult. A múlt héten azt válaszolták: a fiókbezárásról szóló döntésnek gazdasági okai vannak, ezért nem változtathatják meg. A megyében egyetlen Raiffeisen-fiók marad csak Kaposváron, a siófokiak számára legközelebbi egység pedig Székesfehérváron lesz.
A Raiffeisen-fiókok bezárásáról szóló bejelentés nem volt meglepő, Karl Sevelda, az anyacég, a Raiffeisen Bank International (RBI) vezérigazgatója még februárban közölte: nemzetközi szinten is komoly mérlegleépítést hajtanak végre, ami Magyarországot is érinti. Az évek óta súlyos veszteségeket felhalmozó magyar leánybankot ugyan nem adják el, de áramvonalasabbá teszik majd, és a korábbi stratégián is változtatnak: a vállalati, privát- és prémiumbanki ügyfélkörre összpontosítanak majd.
Április végén Heinz Wiedner, a magyarországi bank vezérigazgatója már részletesebben beszélt az átalakulásról, amelynek nagy része várhatóan ez év végéig meg is történik. Az áramvonalasítás során a korábbi 112 fiókból 45 megszűnik, a főleg a fővárosban és a megyei jogú városokban maradnak meg az egységek, ahol több a potenciális prémium- és privátbanki ügyfél. A lakossági ügyfelekhez nem ragaszkodik mindenáron a bank, remélik, 80 százalékuk azért megmarad. Akciók sincsenek ennek az ügyfélkörnek, a forintosításon átesett devizahitelesekért folyó versenybe sem száll be a bank, és lapunkkal korábban azt közölték, az új szocpolt (CSOK) sem fogják kínálni.
Azokban az üzletágakban, amelyekhez továbbra is ragaszkodik a Raiffeisen, eddig is nagyon erős volt a pozíciója. A privátbanki szegmensben 322 milliárd forintos kezelt vagyonával az OTP után második helyen áll a hazai piacon, a vállalati banki piacon is dobogósak lehetnek 12 százalékos piaci részesedésükkel.
A karcsúsításoknak köszönhetően a kiadásokat összességében 20 százalékkal csökkentik majd, ennek egyharmada munkaerőköltség, a többi anyagi és egyéb költség lesz. A dolgozói létszám a tavaly év végi 2530-ról körülbelül 2200-ra eshet vissza, de nem csak leépítések várhatók, a privát- és prémiumbanki területen ugyanis 15-20 százalékos létszámnövelést terveznek. Ha minden jól megy, így a 2009 óta minden évben veszteséges Raiffeisen 2016-tól ismét nyereségessé válhat. Tavaly a forintosítás és az elszámolások miatt különösen nagy, mínusz 116,3 milliárd forintos átfogó eredményt ért el a Raiffeisen, amely az elmúlt hat évben összesen csaknem 320 milliárd forintos veszteséget termelt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.