Tovább növekszik az idén az utasbiztosítási piac a biztosítók becslése szerint. A Magyar Biztosítók Szövetsége (Mabisz) 8 százalékos díjbevétel-növekedést mért az első negyedévben, vagyis 2,44 milliárd forintot költött el a lakosság a szövetség tagbiztosítóinál utasbiztosításra, és az azóta elindult nyári szezonban sem esett vissza a forgalom az egyes cégek beszámolói szerint. A Generali-csoporthoz tartozó Európai Utazási Biztosítónál (EUB) tavaly 15,7 százalékkal nőtt a díjbevétel, minden negyedik utasbiztosítást náluk kötötték meg, és az idén a várakozások szerint a kötések száma tovább emelkedik.
A Vienna Life-nál tavaly 16 százalékos díjbevétel-növekedést mértek, összesen 820 millió forint lett a társaság utasbiztosításokból származó forgalma, és ők is arra számítanak, hogy az idén tovább emelkedik a volumen egy új, Horvátországgal és vízparti nyaralással kapcsolatos konstrukciónak köszönhetően. A Köbe is nagyobb forgalmat vár a tavalyinál, a szerződések számában és a díjbevételben is 10 százalék körüli növekedésre számítanak. A bővülés egyik motorja a turisztikai piac bővülése. „Nő a kereslet, a lakosság egyre nagyobb része engedheti meg magának ismét a külföldi üdülést” – magyarázza Gorda Zsolt, a Köbe innovációs és termékfejlesztési igazgatója.
A növekedéshez az is hozzájárul, hogy egyre egyszerűbben hozzájuthatnak az ügyfelek az utasbiztosításhoz, mivel az interneten a biztosítók és az alkuszcégek honlapján is lehet szerződést kötni, sőt sok biztosító már mobilon, applikációkon keresztül is kínálja a terméket. A Vienna Life szerződéseinek a harmada származott tavaly internetes kötésekből, ez az értékesítési csatorna bővül a leggyorsabban. Az EUB-nál is rohamtempóban nő az internetes szerződések volumene, tavaly 30 százalékos bővülést mértek, a Köbe utasbiztosításainak kilenctizedét elektronikus csatornákon kötik.
A normál biztosítások mellett a kiegészítők piaca is folyamatosan növekszik. A piaci szereplők a különféle utazásokhoz más és más csomagokat kínálnak, vannak kifejezetten autós túrákhoz kapcsolódó, asszisztenciát tartalmazó konstrukciók vagy repülős utakhoz összeállított csomagok, amelyek a poggyász sérülése, késése, járatkésések esetén fizetnek kártérítést. Növekszik az úgynevezett sztornó, vagyis az utazás lemondására szóló biztosítások száma is.
A görögországi és tunéziai események is arra sarkallják az utazókat, hogy kössenek utasbiztosítást. Görögországgal kapcsolatban a leggyakoribb tanács mostanában, hogy megfelelő mennyiségű készpénzzel induljon el a turista, ezt is ellophatják azonban. Vannak viszont biztosítások, amelyek úgynevezett készpénzsegély-szolgáltatást is tartalmaznak – mondja Horváth Péter, a Mabisz utasbiztosítási bizottságának az elnöke. Probléma esetén a biztosítók megszervezik, hogy Görögországban is hozzájusson az ügyfelük készpénzhez, az EUB például 800 ezer forintos limitig, a QBE Atlasz pedig limit nélkül vállalja ezt.
Tunéziába általában kötnek az utasok biztosítást, mivel utazási irodákkal utaznak, azok pedig rábeszélik őket a védelemre. A biztosítók addig, amíg az ország nem kerül fel a Külgazdasági és Külügyminisztérium nem javasolt célországokat tartalmazó listájára, kínálnak utasbiztosítást az odautazóknak. Arra viszont felhívják a biztosítók a figyelmet, hogy a terrorcselekmények miatt bekövetkezett káresemények kizárt kockázatnak minősülnek a szerződésekben, ezekért nem kötelességük helytállni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.