Mint írták, először fordul elő, hogy a statisztikák manipulálása miatt megbírságolnak egy országot, mióta 2011-ben szigorították a tagállamok költségvetési felügyeletét és az Európai Bizottság jogkört kapott a benyújtott adatok felülvizsgálatára.
Az indoklás szerint Spanyolország 1988 és 2011 között szisztematikusan eltitkolta az egészségügyi kiadások egy részét a valenciai autonóm közösségben, ugyanakkor a tavaly indult vizsgálat megállapította: mindez nem szándékosan történt, hanem "súlyos gondatlanságból".
Spanyolország 2012 májusában jelentette be, hogy az előző évi GDP-arányos államháztartási hiány a korábban közölt 8,5 százalék helyett 8,9 százalék volt, mert három autonóm közösség - Madrid, Valencia, Kasztília és Leon - felfelé korrigálta deficitadatait. Mivel a kormány öt hónapon belül másodszor módosította a költségvetési adatait az Eurostat, az unió statisztikai hivatala szakértőket küldött Madridba, hogy tisztázzák a helyzetet. Ekkor derült fény arra, hogy Valencia évtizedeken át hibás adatokat közölt.
Luis de Guindos gazdasági miniszter májusban, amikor a várható bírság híre nyilvánosságra került, azt mondta: a bírságot annak kell kifizetni, aki a hibát elkövette, vagyis a valenciai autonóm közösségnek és nem a spanyol államnak. A spanyol kormány most azt közölte: fellebbez a pénzbüntetésről szóló döntés ellen.
A bírság csak a 2011-2012 közötti időszakot érinti. Összegét a spanyol sajtó jelképesnek tartja, mivel a legmagasabb kiszabható összeg az ország GDP-jének 0,2 százaléka is lehet, ami ebben az esetben 2 milliárd euró (623 milliárd forint) lenne.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.