Utóbbi elenyészőnek tűnik: Irwin Lipkin hat hónapos börtönbüntetést kapott. A 77 éves férfi Madoff egyik első alkalmazottja volt, a hatvanas évektől az ezredfordulóig kontrollerként dolgozott együtt a bankárral.
A vád szerint Lipkin meghamisította a cég könyvelését, fiktív vásárlásokat könyvelt el (ahogy tette ezt Madoff is), mellesleg azt követően is fizetést biztosított magának és feleségének a cégtől, hogy már nem dolgozott ott. Ez persze eltörpül a több mint 50 milliárd dolláros, a befektetőknek 17 milliárd dolláros kárt okozó csalás méretei mellett, amelyért Madoff hat éve 150 éves börtönbüntetését tölti. A felfoghatatlan időtartam magyarázata egyszerű: a bíróság elismerte azt az érvet, hogy az üzletember volt az egyetlen az ügy tizenöt vádlottja közül, aki teljes egészében átláthatta a negyven évig tartó, több ezer ügyfelet megkárosító csalás rendszerét.
Ehhez képest olcsón úszta meg Tom Hayes, a Libor-ügy első elítéltje, aki a múlt héten tizennégy éves börtönbüntetést kapott egy nagy-britanniai bíróságtól. Pedig hozzá és társaihoz képest a 2008-ban lebukott Madoff kispályás csalónak tűnik. Hayes és több brókertársa 2008-tól 2012-es lebukásukig befolyásolták a becslések szerint évente 350 ezer milliárd dollárnyi tranzakció költségeihez referenciaként alkalmazott bankközi kamatlábat, a Libort. A bíróság szerint a UBS, majd a Citi munkatársaként a kereskedő tíz bankra kiterjedő hálózat megszervezője volt. Ez négy év alatt 4,8 millió fontos jövedelmet jelentett neki.
Az, hogy a bankok mennyit nyertek, csak becsülni lehet, ám az mindenképpen jelzi az ügy súlyosságát, hogy az UBS 2012 decemberében 1,5 milliárd dollárt fizetett a hatóságoknak, míg a Deutsche Bank idén áprilisban 2,5 milliárdos kártérítés kifizetésébe egyezett bele. Május végén pedig hat nagybankot – köztük az UBS-t – összesen csaknem hatmilliárdos bírság megfizetésére köteleztek az amerikai hatóságok. Mindez azonban eltörpül a kár mellett: becslések szerint több ezermilliárd dollárral károsíthatták meg a fogyasztókat.
Feltételezések szerint ráadásul a csalás jóval kiterjedtebb volt, mint a Hayes által koordinált szisztéma. Jelenleg is folyik a per a Barclays három volt alkalmazottja ellen, ők a vád szerint 2005–2007 között manipulálhatták a Libort. Vizsgálat folyik az Euribor esetleges befolyásolása miatt is.
A csalás azonban túlmutathat a vizsgálatokon: a The Financial Times 2012-ben arról írt, hogy a manipulálás már 1991 óta tartott. Egy több nagybank ellen 2012 végén indított alabamai perben prezentált amerikai statisztikák pedig arról árulkodnak, hogy a Libor 2000 és 2009 között több bázisponttal emelkedett minden hónap első napján, vagyis azon a napon, amikor a legtöbb változó kamatozású jelzálogkölcsön törlesztőrészletét kalkulálták a hitelintézetek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.