Alig egy hónapja lehet igényelni használt lakásokra és lakásbővítésre is a családok otthonteremtési kedvezményét (CSOK), de a hitelezést máris felpörgette a konstrukció. Egyelőre csak a hitelintézetek egy részénél lehet hozzáférni az állami támogatáshoz, ezek között van az OTP, az FHB, az Erste, a K&H és az UniCredit, több bank – például a CIB és a Budapest Bank – még dolgozik a konstrukció kialakításán. Ez érthető, azok a hitelintézetek ugyanis, amelyeknél elindult a CSOK, nagy versenyelőnyre tehetnek szert a lakáshitelpiacon.
Bár a támogatást azok is felvehetik, akiknek nem kell hitel, az igénylők többsége lakáshitellel is számol – állítják az FHB szakértői. Az OTP-nél is látszik már néhány hét elteltével is, hogy a CSOK sok új ügyfelet hoz. A hitelbefogadások volumene a múlt hónapban júniushoz képest 25 százalékkal emelkedett, és a másfélszerese volt az elmúlt öt hónap átlagának. Az FHB-nál az internetes kalkulátoron több tízezren számolták ki, mennyi támogatásra jogosultak, a bankfiókokban pedig ezres nagyságrendben érdeklődtek az új szocpolról. Az UniCredit pontos számokat nem árult el, de a várakozásaiknál több támogatási kérelem érkezett hozzájuk az első hónapban.
A lakáshitelek piaca már júniusban is élénk volt, a jegybank adatai szerint a hitelintézetek 32,5 milliárd forintnyi lakáscélú kölcsönre szerződtek az ügyfelekkel, amire a végtörlesztéssel egybeeső hitelkiváltások óta nem volt példa. A havonta folyósított hitelösszeg pedig 25 milliárd forint fölött stabilizálódik. Az év második fele a CSOK miatt még erősebb lehet, szinte minden bank bővüléssel számol. A lakáspiac is visszatérhet az egészséges szintre, az OTP Ingatlanpont például 150 ezer tranzakcióval számol az idén, ami a kétszerese a tavalyelőttinek.
A CSOK-ot igényelők többsége minden banknál – az FHB-nál például a 90 százalékuk – használt lakást keres. A lakáshitelpiac a legjobban az OTP tapasztalatai szerint most Budapesten, Nyugat-Magyarországon és a szeptemberi tanévkezdés miatt azokban a vidéki városokban pörög, amelyek felsőoktatási intézményekkel rendelkeznek. A főváros azonban alulreprezentált CSOK-igénylésekben, főleg a külső, családi házas kerületekben keresik a kedvezményt. Budapesten sokan az ingatlanárak miatt eleve kiszorulnak a CSOK-ból. Nem kaphatnak támogatást az értékesebb (településtípustól függően 16-35 millió forintnál drágább) ingatlant vásárlók, de a szerényebb ingatlanra vágyó ügyfelek közül is sokan csalódhatnak, hogy a kedvezménnyel sem tudják megoldani a lakásproblémájukat.
Az a tény például, hogy ha valaki jogosult az állami támogatásra, nem jelenti automatikusan azt is, hogy hitelképes. Ha az idén életbe léptetett szigorú jövedelmi szabályoknak például nem felel meg az ügyfél, akkor le kell mondani a CSOK-ról és a hitelről is. Ha persze önerőből vásárol lakást, és csak a CSOK-ot kéri, a hitelt nem, a bankok nem nézik a hitelképességet. Az FHB szerint azok is sokan vannak, akik olyan célra szerettek volna támogatást, amelyre nem nyújtható, például felújításra vagy résztulajdon vásárlására.
Tipikus CSOK-osok
Az UniCreditnél egy tipikus támogatást kérő ügyfél általában 80 négyzetméteres ingatlant vásárol, és 7 millió forintnyi hitel vesz fel. Az igénylők fele költözik családi házba és fele társasházi lakásba. A hitelek közül a fix kamatozásúak a népszerűk, sokan kérnek olyan kölcsönt, amelynek a futamidő végéig nem változik a törlesztőrészlete. Az FHB-nál is az öt évre fixált kamatozású hitel a favorit, és a legtöbb érdeklődő család két gyereket nevel, de sok egyedülálló szülő is kérte a kedvezményt. Az OTP-hez forduló támogatást kérők háromnegyede meglévő gyerekek után kéri a kedvezményt, csak a negyedük kér megelőlegező CSOK-ot.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.