A hazai műkereskedelem periferiális ága a numizmatika, ezért is kapták fel sokan a fejüket, amikor a Magyar Nemzeti Bank az Értéktár programjának keretében 1,1 milliárd forintért vásárolta meg Törő István erdélyi ezüsttallér-gyűjteményét. Nehéz megállapítani, mennyire reális az ár, tekintve, hogy a kollekcióról csak a korszakhatárt (14–17. századi érmék) hozták nyilvánosságra ez idáig, tehát nem tudjuk, hány darabot foglal magába, és melyek a kiemelkedő darabjai.
Augusztusban kikerültek a MNB honlapjára a szakértők nevei, akik az egyes vásárlásokhoz a nevüket adták. Az érmegyűjteményt Gedai István volt igazságügyi szakértő, a Magyar Nemzeti Múzeum nyugalmazott főigazgatója, Kahler Frigyes igazságügyi szakértő, numizmatikus, Nudelman László numizmatikus, aukciósház-vezető és Tóth Csaba, a Magyar Nemzeti Múzeum éremtárának munkatársa javasolta megvételre.
Kétségtelen, az erdélyi pénzérmék ritkák és drágák, és megkülönbözteti őket a többi pénztől, hogy többségükben szépek is, az átlagnál igényesebb művészi kivitel jellemzi őket. Erdélyben sok nemesfémbánya volt, jó minőségben verték a pénzeket, mindegyiknek magas a nemesfémtartalma. Különlegességük miatt Európa-szerte van rájuk kereslet.
Az éremgyűjtés szorosan kapcsolódik a történelemhez, gyűjtőik közül sokak történelmi érdeklődésűek, a másiknak foglalkozásuk által is pénzről szól az életük, bankárok, pénzügyi szakemberek.
Ezek a megszokottól eltérő formájú, többszögletű, félhold, csillag alakú, aranyból vagy ezüstből készült veretek voltak. A csegelyeket azonban alapvetően már nem forgalmi pénzként, inkább ajándékként vagy akár csúszópénzként használták. A hagyományostól eltérő alakú érmék készítésének művészete a 17. században, Apafi Mihály fejedelemsége alatt érte el csúcspontját. Pénzverde működött Szebenben, Brassóban, Segesváron, Besztercén, Kolozsvárott, Gyulafehérváron, Fogarasban és Nagyenyeden.
Néhány kiemelkedő erdélyi pénzérme a világ aukcióin
Egy kiemelkedő, azaz ritka és kimagaslóan jó állapotú erdélyi aranyérme a nemzetközi aukciókon a 40-50 ezer eurós leütési árat is elérheti. Az ezüstérmék ennél kevesebbet érnek, a Törő-féle gyűjtemény esetében 16 ezer eurós átlagárról beszélhetünk. 2014. januárjában tartott Heritage aukción elkelt egy aranyforint, amelyet Kemény János erdélyi fejedelem nevében bocsájtottak ki 1661-ben, 30 550 dollárért, azaz kb 6,7 millió forintért kelt el. II. Rákóczi György erdélyi fejedelem (1630-1648) arany 10 dukátosa, a Künker cég 2014 tavaszi katalógusában 40 ezer eurós kezdő áron indult.A tendencia szerint az elmúlt 10-15 évben változatlanul növekvő árak jellemzik az erdélyi érméket, ugyanakkor kimagasló árakat az aranytallérok esetében regisztrálhatunk. (Törő István gyűjteménye ezüstpénzekből áll.) Egy komplett – akár korszak, akár verde, akár uralkodóhoz való kötés szerint összerakott – gyűjtemény értéke rendszerint magasabb, mint a benne található tárgyak összessége. Az erdélyi érmék iránti kereslet nem most van a csúcson, nagyjából öt évvel ezelőtt tetőzött. Mostanra valamelyest csillapodott a felvásárlási láz, bár az is igaz, erősen csökkent a kínálat is.
A ritkaságoknak és a valamilyen szempontból kiemelkedő kvalitású tárgyaknak az értéke exponenciálisan nő, miközben a közepeseké sem esett vissza. A legnagyobb változás abban érhető tetten, hogy nagymértékben megnőtt az árszintkülönbség az alsó és felső szegmens között. Ez egyébként nemcsak a numizmatikára, hanem a teljes műkereskedelmi palettára érvényes, ma mindenki a kiugró minőséget akarja venni mindenhol a világon, a legfelső, kiemelkedő, de szűk kategória tartja el a teljes piacot. Erre reagálva változtattak az árverési jutalékok rendszerén a nagy házak, ma már a legmagasabb százalékú jutalékot a legmagasabb árkategóriától szedik be.
A numizmatikában a nemesfémtartalom, a ritkaság és a művészi kivitel mellett a megkímélt állapot még az árfelhajtó tényező, a hosszú idő óta gyűjteményben létezés ilyen értelemben is növelheti az árat, ha az érmét megfelelő körülmények között tárolták. Segíti a numizmatikai gyűjtést, hogy jól katalogizált, jól kutatható terület, természetesen itt is vannak divatok, de hosszú távon kiszámíthatóbb az érték.
A legtöbb gyűjtő azon az állásponton van: ha már annyiért el tud adni egy érmét, amennyiért megvette, nem jár rosszul. A numizmatikai érme kisméretű, ritka, és nemesfémtartalommal bír, egyfajta pénznem, számukra biztonságosabb ebben tartani a pénzt, mint bankban a mai viszonyok közt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.