Már az USA igazságügy-minisztériuma is beszállt a Deutsche Bank (DB) ellen pénzmosási ügyben zajló vizsgálódásba – értesült az ügyhöz közel álló forrásból a Bloomberg. Június elején ugyanez a hírügynökség tudta meg: a legnagyobb német banknál belső vizsgálat kezdődött annak kiderítésére, hogy az egyes orosz ügyfelek megbízásából lebonyolított „tükörügyletek” vajon pénzmosásnak minősülnek-e. (Az ügyfelek nevében egyszerre vásároltak ugyanolyan részvényeket ugyanakkora összegért – rubelért, illetve Londonban dollárért –, a felügyelő hatóságok tudta nélkül. Az orosz jegybank tavaly októberben kérte fel a német bankot, hogy nézzen utána ezeknek az ügyleteknek, amelyeknek a keretében 2011–2015 között mintegy 6 milliárd dollárt mozgattak meg.)
Két nappal a belső vizsgálat hírének kiszivárgása után lemondott a Deutsche Bank két társ-vezérigazgatója, Jürgen Fitschen és Anshu Jain, de a pénzmosási gyanú már csak az utolsó csepp lehetett a pohárban. A német pénzügyi felügyelet (Bafin) élesen bírálta a bank vezetését azért, mert a szervezeti és ellenőrzési hiányosságok is lehetővé tették, hogy a DB belekeveredjen a 2012-ben kiderült Libor-botrányba. A DB ellen ez ügyben még zajlik a jogi eljárás az USA-ban, mint ahogy a másik kettőben is: az egyik az USA által kivetett szankciók megsértésével, a másik a DB jelzálog-fedezetű papírokkal lebonyolított kereskedésével kapcsolatos. Ezekhez jön most negyedikként a pénzmosásgyanú, amelynek elhárítását, illetve az esetleges büntetés enyhítését nem könnyíti meg, hogy a bank más botrányokban is érintett, hiszen akkor nehéz elszigetelt jelenségként tálalni az éppen aktuálisat.
A DB az elmúlt három évben mintegy 9 milliárd dollárnak megfelelő összeget fizetett ki különféle jogi procedúrákban, többnyire megállapodás keretében – a pénzügyi válság kirobbanása óta pedig 12 milliárdot. Július 30-án a bank közleményben erősítette meg, hogy „jelentős mértékű” gyanús orosz és brit ügyletekben vizsgálódik, és fegyelmi eljárást indított több alkalmazott ellen.
Ezt követően New York állam pénzügyi szolgáltatói hatósága felkérte a DB-t: adja ki az érintett ügyfelek listáját, a kapcsolódó e-maileket, emlékeztetőket és más dokumentumokat, hogy megállapíthassák, nem sértették-e meg az Oroszországgal szembeni szankciókat.
Befagyott bónuszok
Nem kapnak készpénzbónuszt 2015-re a Deutsche Bank jelenlegi és korábbi igazgatósági tagjai – döntött a bank vezetése –, kivéve a júniusban kinevezett új társ-vezérigazgatót, John Cryant, valamint az új pénzügyi igazgatót és a lakossági üzletág ugyancsak új vezetőjét. Tavaly ilyenkor a hét legfelső vezető 2011. évi késleltetett bónuszát fagyasztották be, így a hitelintézet már több mint 17 millió dollárt takarított meg az ilyen kifizetéseken.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.