Augusztusban az előző hónaphoz képest nem változtak a fogyasztói árak Németországban, sem a szövetségi statisztikai hivatal (Destatis) számítási módszere, sem az unióé szerint. Az elemzői várakozás mindkét esetre mínusz 0,1 százalék volt a júliusi plusz 0,2, illetve 0,3 százalék után, de a csökkenés elkerülése nem jelenti azt, hogy a deflációs veszély elhárult. Éves összevetésben 0,2, illetve 0,1 százalékon ragadt be az infláció, az elemzők nem is vártak mást.
Az eurózóna előzetes augusztusi inflációs adatát ma teszik közzé, a Reuters elemzői konszenzusa a júliusival megegyező, 0,2 százalékos év/éves emelkedést jelez, ami igen messze van az Európai Központi Bank (EKB) „valamivel 2 százalék alatti” célszámától. Az eurózóna központi bankjának kormányzótanácsa a héten kamatdöntő ülést tart, néhány nap híján fél évvel azután, hogy megkezdte mennyiségi lazítási programját. Mario Draghi, az EKB kormányzója a havi 60 milliárd eurós kötvényvásárlás beindításakor jelezte, hogy addig folytatják a lazítást, amíg fenntartható módon el nem érik az inflációs célt – csütörtökön kiderülhet, hogy az EKB szakértői szerint mekkora előrehaladást sikerült elérni, mert akkor teszik közzé a legfrissebb növekedési és inflációs prognózist. A hírügynökségek által megkérdezett elemzők általában arra számítanak, hogy a nyersanyagárak összeomlása az inflációs prognózis lefelé módosítására készteti a jegybanki stábot. Azt nem feltételezik, hogy az EKB már döntést hoz a mennyiségi lazítási program kiterjesztéséről is, de sokan vélik úgy, hogy valamilyen formában utal majd rá, miután vezető közgazdásza, Peter Praet a múlt héten már kilátásba helyezett ilyesmit.
A legfrissebb bizalmi mutató mindenesetre azt jelzi, hogy legalább nem lassul tovább az eurózóna növekedése, amely a második negyedévben csak 0,3 százalékos volt az előző két negyedévben elért 0,4 százalék után. Az Európai Bizottság pénteken közzétett gazdaságihangulat-indikátora – amely a lakossági és az üzleti szférára is kiterjed – augusztusban 104,2 pontra nőtt a júliusi 104-ről (az elemzők csökkenést vártak). Ez a legmagasabb érték 2011 júniusa óta – igaz, a mutató összeállításakor Európa éppen túl volt a görögökkel kötött megállapodáson, és még nem indult be a tőzsdei vihar.
A főindexen belül szektoronként és országonként is érezhetőek az eltérések. A kiskereskedelemben, az építőiparban és a pénzügyi szolgáltatásokban erősödött az optimizmus, míg a feldolgozóiparban valamelyest gyengült. Az egyes országok közül Franciaországban és Spanyolországban jelentősen javult a hangulat, Németországban, Olaszországban és Hollandiában kicsit elromlott. A legnagyobb mértékben az újra választásokra készülő Görögországban esett vissza az index, 81,3 pontról 75,2-re, ami már nagyon közel van a 2009 márciusában 74,5 ponttal elért mélyponthoz.
A görögöket nem dobta fel, hogy a második negyedévben jól teljesített a gazdaság – az augusztus elején bejelentett 0,8 százalékos GDP-növekedési adatot a múlt héten 0,9-re módosították. Ebben szerepet játszott, hogy igen jól indult az idegenforgalmi szezon, a folytatás pedig aligha lesz hasonló, hiszen júliusban vezették be a tőkekorlátozási intézkedéseket, amelyeket még nem oldottak fel teljesen.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.