Az 1,8 milliárd forintos nettó profit azért számít kiemelkedőnek, mert a bank gyakorlatilag 2009 óta folyamatosan veszteséget termelt. A teljes évre nézve az idén sem borítékolható még a nyereség, lehetnek olyan tételek, amelyek enyhe mínuszba lökik a bankot, de jövőre már mindenképpen komoly profittal számol a bank.
Az idén még befolyásolhatja a nyereséget az Alkotmánybíróság előtt álló Quaestor-törvény sorsa is, ami kiadásokat róhat a bankra. Az Országos Betétbiztosítási Alapba és a Befektető-védelmi Alapba is többet kell majd fizetni jövőre, a korábbi 5 millió euró körüli éves befizetés várhatóan megnégyszereződik majd. A bankadó viszont a hitelintézet kalkulációi szerint 27-28 millió euróról 20 millió euró körüli szintre csökkenhet.
Az első féléves jó eredményben szerepet játszott a kockázati költségek csökkenése, az is segített, hogy a korábbi évekkel szemben ezúttal nem történtek olyan kormányzati intézkedések, amelyek sok milliárdos nem várt kiadást terheltek a bankra. Javított az eredményen az is, hogy tavaly a kelleténél valamivel több céltartalékot képeztek a devizahiteles elszámolás költségeire, ezt most vissza lehetett írni. A treasury is nyereséget termelt, ezen kívül a nem teljesítő hitelek aránya is szignifikánsan, 27-ről 23 százalékra csökkent, maga az állomány 408 milliárdról 295 milliárd forintra esett vissza.
A működési költségek emelkedtek valamelyest a banknál, amiben szerepet játszottak a fiókbezárásokkal kapcsolatos egyszeri kiadások. A Raiffeisen anyacége már februárban közölte, hogy áramvonalasítani kívánja a magyarországi operációt, április végén pedig azt is bejelentették: 45 fiókot bezárnak majd. 30 egységet már meg is szüntettek, a maradék 15 fiókot szeptemberben csukják be, ezt követően országszerte összesen 67 fiókja marad az osztrák tulajdonú banknak. Az alkalmazotti létszám is csökken az idén, az év elején még nagyjából 2200-an dolgoztak a Raiffeisennél, az év végére a dolgozók száma kétezer alatt lesz majd. Wiedner azt ígérte: ezzel vége a karcsúsításoknak, jövőre nem csökkentik tovább a méretet.
A magyar Raiffeisen mérlegfőösszege csekély mértékben nőtt az elmúlt 12 hónapban, július végén 1931 milliárd forint volt. Az ügyfélhitelek állománya 11 százalékkal 1350 milliárd forintra csökkent, ebben szerepet játszottak a devizahiteles elszámolással kapcsolatos visszatérítések is. A vállalati hitelállomány 6, a lakossági 13 százalékkal esett vissza az elmúlt egy évben. A betétállomány 5 százalékkal 1307 milliárd forintra nőtt a banknál. A mérlegszerkezet a korábbinál egészségesebb lett a forintosítás után, jelenleg az ügyfélhitelek mindössze 39 százaléka van devizában, egy éve a forinthitelek aránya volt ugyanennyi.
A forinthitelek elszámolása is megkezdődött a banknál. A Raiffeisen tavasszal 168 ezer devizahitelessel számolt el, most 73 ezer ügyfél van hátra, ezek döntő része forinthiteles adós, de vannak devizában fizető devizahiteles ügyfelek is. A maradék hitelállomány – személyi és autóhitelek – forintosításának nincs szignifikáns hatása a bankra, a jelenlegi devizahitel-portfólió 23 millió eurót tesz ki, és a nagyobb része euróhitel.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.