Nagyot nőtt az idén a hazai tőzsdei cégek profitja. Tavaly az első fél évben összességében véve 63,2 milliárd forintos veszteséget termeltek a Budapesti Értéktőzsdén (BÉT) forgó társaságok és a BUX-kosárban is megtalálható társaságok, az idén viszont a cégek összesített nettó profitja meghaladta a 165 milliárd forintot, különösen a második negyedév sikerült jól, amikor a nyereség megközelítette a 139 milliárd forintot.
A nagy különbség legfőbb oka az OTP volt, amely 2014 első felében 147,3 milliárd forintos veszteségről számolt be a devizahitelesekkel való elszámolásból fakadó céltartalékolás miatt. Az idén viszont kifejezetten jól ment eddig a banknak, az első féléves profit meghaladta a 40 milliárd forintot. A jövő azonban már kevésbé rózsás – mondja Gyurcsik Attila, a Concorde Értékpapír vezető elemzője. Maga a hitelintézet is gyengébb profitot vár az év második felében az ukrán válság miatt. Emellett jövőre az orosz piacon is zsugorodhat a tevékenység.
Látványosan nőtt a nyereség a Molnál is tavalyhoz képest, a nettó eredmény 60 százalékkal, 72 milliárd forintra emelkedett. A downstream üzletág volt a nyereségnövekedés motorja, miután a finomítói marzsok rekordszintre emelkedtek. A jövőbeli kép viszont vegyes. Nem lehet tudni, ezek a marzsok meddig maradnak magasak, az pedig, hogy a kurdisztáni mezőkkel kapcsolatos remények kútba estek, a következő negyedév profitját negatívan érinti – mondja Gyurcsik.
Kedvezőbb a kép a Magyar Telekomnál, amelynek viszont a profitja kissé visszaesett tavalyhoz képest. 2014 első hat hónapjában 16,4 milliárd forint volt a társaság adózás utáni eredménye, ebből az idén alig 15 milliárd maradt meg. A vállalat üzleti tevékenységének döntő része azonban Magyarországhoz kapcsolódik, így a javuló makrofolyamatokból a távközlési cég jól jöhet ki. A Richterben is bízik Gyurcsik. A gyógyszercég nettó nyeresége sokat nőtt az idén, hogy enyhült a nyomás az ukrán és orosz fizetőeszközökön, és az is valószínűleg lendít majd a profitján, ha az Amerikai Élelmiszer- és Gyógyszer-engedélyeztetési Hivatal (FDA) rábólint végre a cariprazine forgalmazására.
A kisebb tőzsdecégek többsége is hozzájárult az összesített profit növekedéséhez. A tavalyi veszteséget nyereségre fordította például az idén a Danubius. Komoly nyereségnövekedést ért el a CIG Pannónia Biztosító, 589 millió forintos hathavi profitja csaknem a triplája lett a tavalyinak. A Rába pedig az idén hat hónap alatt egymilliárd forintot meghaladó nettó eredményt ért el, ez több mint négyszerese a 2014-esnek.
Ebben a nettó kamatbevétel csökkenése, illetve a működési költségek emelkedése is szerepet játszott. Részben a tisztességes kamatmértékre való átállás miatt például csak a második negyedévben 1,8 milliárd forintottal csökkent a kamatbevétel.
Ebben a nettó kamatbevétel csökkenése, illetve a működési költségek emelkedése is szerepet játszott. Részben a tisztességes kamatmértékre való átállás miatt például csak a második negyedévben 1,8 milliárd forintottal csökkent a kamatbevétel. -->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.