A Citibank Europe plc. megállapodást írt alá az Erste Bank Hungary Zrt.-vel, valamint leányvállalatával, az Erste Befektetési Zrt.-vel a Citibank magyarországi lakossági üzletágának értékesítéséről – jelentették be az érintettek. Az értékesítés magában foglalja a Citibank lakossági betéti- és befektetési-, személyi hitel-, hitelkártya, valamint a mikrovállalatokat kiszolgáló (CitiBusiness) üzletágait, továbbá a lakossági üzletág alkalmazottainak átvételét is. A megállapodásról kiadott közlemény ugyanakkor meglehetősen szűk marokkal mérte az ügyletre vonatkozó információkat: amellett, hogy a vételár – érthető módon – üzleti titok, nem derült ki az sem, hogy mekkora ügyfélszámról, és megtakarítási állományról van szó. Ráadásul a Citi fióktelepként működik Magyarországon, így önállóan nem közli a számait, így a tranzakció számszerű hatásait egyelőre megbecsülni sem lehet. A bejelentés ugyanakkor nem meglepő: hónapok óta lehet tudni arról, hogy a két szolgáltató tárgyal az átadásról, emellett Andreas Treichl, az Erste csoport vezérigazgatója a féléves gyorsjelentés közzétételekor jelezte, hogy jó irányba haladnak a megbeszélések a magyarországi Citibank lakossági üzletágának tervezett megvételéről
Az viszont nyilvánvaló, hogy a tranzakció révén az Erste magyarországi érdekeltsége több területen is jelentősen erősítheti pozícióit a lakossági piacon. Talán a legfontosabb, hogy a Citi igen komoly pozíciókkal rendelkezik a privátbanki piacon, így az állomány átvételével itt az Erste stabilan a második számú szereplővé válhat az OTP Bank mögött. A hitelkártya-területen szintén nagyon erős versenyzőnek számít a Citi Magyarországon (is), de persze a számlavezető ügyfelek átvétele sem elhanyagolható körülmény.
A lépéssel az Erste újabb tanújelét adta annak, hogy hosszútávú tervei vannak a magyar piacon. Erre utalt a megállapodásról szóló közleményhez csatolt nyilatkozatában Jelasity Radován, az Erste Bank Hungary Zrt. elnök-vezérigazgatója is, aki kijelentette: „Ahogyan már többször elmondtuk, az Erste Bank teljes mértékben elkötelezett Magyarország iránt. Készen állunk aktív szerepet vállalni a magyar bankszektor konszolidációjában, és továbbra is a magyar gazdaság és bankpiac meghatározó kulcsszereplői kívánunk maradni.” Az elnök-vezérigazgató hozzátette: a tranzakció révén az Erste a második legnagyobb lakossági portfólióval rendelkező pénzintézetté válik Magyarországon. A méretnövekedésen felül az Erste egyedülálló pozícióba kerül a magyar bankpiacon a két vállalat kiemelkedő értékeinek – az Erste Bank univerzális banki szolgáltatásainak és a Citibank piacvezető ügyfélkiszolgálási gyakorlatának – összevonása eredményeként. A tranzakció – áll a közleményben – hatósági jóváhagyáshoz kötött, amely előreláthatólag 2015 végén esedékes. Az ügyfélszámlák átadása 2016 utolsó negyedévénél előbb nem várható. Utóbbi lépésig pedig a Citibank ügyfeleinek semmilyen teendőjük nincs.
Ami pedig a Citi jövőjét illeti, a szolgáltató a jövőben a kis- és középvállalatok, a nagyvállalatok, a pénzügyi intézmények, az állami szektor és a multinacionális cégek magyarországi leányvállalatai számára nyújtott szolgáltatások fejlesztésére és bővítésére helyezi a hangsúlyt. A Citi elkötelezettsége – hangsúlyozták – a Budapest Citi Szolgáltató Központ továbbfejlesztése iránt is változatlan marad, amely a világ több mint 50 országban működő Citi-vállalatok számára nyújt háttérszolgáltatásokat.
A Citigroup tavaly októberben jelentette be , hogy 11 országban, köztük Magyarországon, de például Csehországban, Egyiptomban, Japánban, Peruban és Dél-Koreában is el akarja adni lakossági üzletágát. A döntést a bankcsoport azzal indokolta, hogy azokra a piacokra kíván összpontosítani, ahol a legnagyobb mérettel és növekedési potenciállal rendelkezik.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.