Kilencszázaléknyi részvénypakettjét viszi a börzére a Ferrari az amerikai tőzsdehatósághoz (SEC) benyújtott kérelme alapján. A befektetőknek felkínált 17,2 millió részvényt a 48–52 dolláros sávba árazták be. Amennyiben a piac jól fogadja a papírokat, az olasz luxussportautó-gyártó bevétele megközelíti a 900 millió dollárt, a cég értéke pedig a 9,82 milliárdot.
A kibocsátást beárnyékolja a Volkswagen konszern dízelbotránya, amely hullámvasútba ültette a gyártók részvényárfolyamát. Kérdés, a befektetők mennyire tudják függetleníteni magukat az elmúlt hetek történéseitől. A Bloombergnek nyilatkozó elemzők szerint az egyértelmű, hogy a Ferrari nagyon erős márka, ám túlértékelt lehet. Hogy ez valóban így van-e, az idővel, az árfolyamgörbe ívéből derül majd ki.
Mindenesetre a Ferrari Formula–1-es csapata nem remekel, megállt 225 Grand Prix-győzelemnél, viszont az „országúti” üzletágra nem lehet panasz. Tavaly 7255 Ferrarit adtak el világszerte, ebből a cégnek 2,72 milliárd eurós bevétele és 265 milliós tiszta nyeresége származott. A márkahűség félelmetes: a luxusautók 60 százalékát régi ügyfeleik vásárolták meg.
A friss forrás, amelyhez a Ferrari anyacége, a Fiat Chrysler Automobile a részvények eladása révén jut, része lesz annak az 54 milliárd dolláros fejlesztési programnak, amelyet az olasz–amerikai óriáscég a Jeep, az Alfa Romeo és a Maserati márkák globálissá tételére fordít a következő években.
A Fiat 1969-ben vásárolta be magát a Ferrariba, majd 50 százalékos részesedését 90 százalékosra növelte.
Az alapító Enzo Ferrari magánál tartott egy tízszázalékos részvénycsomagot, amelyet 1988-ban bekövetkezett halála után a most 70 éves fia, Piero örökölt. Neki viszont esze agában sincs megválni sem a családi ezüsttől, sem az alelnöki poszttól. A legnagyobb Ferrari-részvényes a Fiat Chrysler irányítását kezében tartó Agnelli família, amely a családi vagyont kezelő holdingján, az Exoron keresztül 24 százalékos tulajdonrész felett rendelkezik. A Ferrarinál a szavazati jogokat tekintve 30 százalékos az Exor, és 15 százalékos Piero Ferrari részesedése, aki a részvénykibocsátás sikerének esetén 1,3 milliárd dolláros vagyon birtokosának mondhatja majd magát.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.