BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kiszorulnak a bankok a kéthetes betétből

Már csak feleannyi pénzt tartanak a bankok a kéthetes MNB-betétben, mint nyáron, miközben növekszik az új irányadó eszköz, a 3 hónapos betét állománya.

A nyári 5 ezer milliárd forint feletti szintről 2600-ra olvadt a kéthetes betét mennyisége a múlt hétre, így az idei év végére teljesülhet az MNB célja, amely szerint 1000 milliárdra korlátoznák az eszközbe elhelyezhető pénzösszeget. Szeptember 23. óta már nem a kéthetes betét az irányadó, ezzel az MNB igyekszik rontani a jegybanki eszközök vonzerején, és az állampapír-piacra terelni a bankokat. A jegybank célja azonban csak részben sikerülhet, miután dinamikusan nő a 3 hónapos betét állománya is (az indulás óta eltelt három hét alatt 1460 milliárdot helyeztek el a bankok ebben), vagyis csak a pénzmennyiség egy részét tudják átterelni az MNB-ből.

Az MNB 25 bázisponttal lejjebb vitte a kamatfolyosót, és megszüntette a választható tartalékrátát, ezzel is az állampapírok felé tereli a pénzintézeteket. A Raiffeisen Bank elemzői arra hívták fel a figyelmet, hogy az önfinanszírozási program nyári bejelentése óta a 3 és a 10 éves kötvények közötti kamatkülönbség növekedett, és jelenleg meghaladja a 150 bázispontot. Szerintük a hozamgörbe meredeksége csökkenhet az év hátralevő részében, és az MNB kamatcsereügylettel ösztönzi a hosszabb lejáratú papírok vásárlását. A 3 és a 10 éves kötvények közötti különbség 100 bázispontra olvadhat, ebben a hosszabb hozamoknál jelentkező élénkülő hazai banki kereslet segíthet.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.