BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A réz csillogása a tőzsdén is megkopott

A réz iránti világpiaci kereslet csökken, a belépő új termelőkapacitások miatt bővülő kínálat pedig csak ront a helyzeten. Tartósan alacsony árakra lehet számítani.

A gazdaság számos területén gyakran használt nyersanyag a réz, éppen ezért az ipari fém árfolyamának alakulása a gazdasági konjunktúra alakulásával kapcsolatban is fontos információval szolgál. A gazdaság élénkülésével növekszik a réz iránti kereslet, ami adott kínálat mellett felhajtja az árfolyamot. Az utóbbi időben azonban valami megváltozott. A réz árfolyama a nyersanyag számára meghatározó londoni tőzsdén az elmúlt években folyamatosan esett, sőt a napokban 2009 május óta nem látott mélypontra, 4500 dollár alá zuhant, miközben a globális gazdaság, ha erőtlenül is, de növekszik.

A réz árfolyamát keresleti oldalról tekintve elsősorban Kína határozza meg, az ázsiai ország egyes becslések szerint a globális rézkereslet több mint 40 százalékát adja, így a kínai gazdasági növekedés lassulása érezhető hatással van a réz világpiaci árára is. Ráadásul az elemzők és a pekingi döntéshozók is további lassulással számolnak, vagyis kínai részről valószínűleg a következő időszakban sem várható jelentős keresletbővülés az ipari fém iránt.

Szintén az árfolyam esésének irányába hatott az utóbbi hónapok dollárerősödése, a befektetők ugyanis elkezdtek spekulálni a közelgő első amerikai kamatemelésre, amelyre akár már decemberben sor kerülhet. Az erős dollár miatt a dollárban jegyzett nyersanyag a más fizetőeszközzel rendelkezők számára relatíve többe kerül, ami szintén negatív hatással van az ipari fém iránti keresletre.

Míg a kereslet gyengélkedik, addig a kínálat – az elmúlt évek beruházásainak köszönhetően – bőséges. A réz árfolyamának emelkedésével párhuzamosan a nyersanyag-kitermelők évekkel ezelőtt jelentős kapacitásbővítéseket hajtottak végre, a kínálati oldal többletét azonban a jelenlegi kereslet nem tudja felszívni. A kínálat részben azért is maradhatott stabil az elmúlt években a gyengélkedő kereslet ellenére, mert a meghatározó kitermelő országokban, például Chilében, Kanadában és Ausztráliában a vállalatok a működési költségeik jelentős részét helyi devizában fizetik, ám az értékesítés dollárban történik, márpedig a helyi devizával szemben erősödő dollár kedvez az exportcégeknek.
Ráadásul a következő egy-két év kilátásai sem túl biztatók a réz szempontjából.

A Goldman Sachs elemzői szerint a korábbi évek beruházásai miatt 2019-ig évről évre nőni fog a kínálat, az alacsony árfolyam ellenére is. Bár az elemzőháznak az idei év végére megfogalmazott célára 4800 dollár, a 2016 végi célára csupán 4500 dollár, ami azt jelentheti, hogy egy év múlva továbbra is a jelenlegi árfolyam közelében kereskednek majd az ipari fémmel.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.