Január 1-jén megindul a Synergon Informatika Nyt. végelszámolása - döntött az egykor szebb napokat látott tőzsdei társaság mai rendkívüli közgyűlésén megjelent alig egyötödnyi részvényes. A cég a végelszámolás megindítását bejegyző cégbírósági, illetve a felszámolást elrendelő bírósági végzés jogerőre emelkedésétől számított 3 tőzsdenapon belül kérelmezi részvényei törlését a Budapesti Értéktőzsdétől (BÉT).
A Synergon Informatika Nyrt. igazgatósága (it) az elmúlt 7-8 évben hiába próbált befektetőket találni, akik hajlandók lettek volna tőkét tenni a cégbe. Ezzel magyarázta Jeszenszky Zoltán, a Synergon ötfős it-jének tagjaként, egyúttal a mai rendkívüli közgyűlés levezető elnökeként, miért nem volt alternatívája annak, hogy a részvényesek a végelszámolásról döntsenek.
A Synergon-csoport vesztét közvetlenül a szeptember 23. óta csődeljárás alatt álló leányvállalata, a Synergon Rendszerintegrátor Kft. (SRI) okozta. Az ugyanis 1 milliárd forintos értéken szerepel a csoport könyveiben, s ha azt leírnák a november 30-án meglévő saját tőkéből, az 8,5 milióra csökkenne, ami még a részvénytársaságok számára előírt 20 millió forintos alaptőke-minimumot sem éri el. Ráadásul a Synergon saját részvényeinek értéke az utóbbi 3-4 hónapban drasztikusan csökkent. Bár az SRI csőegyezségi tárgyalására januárban kerül sor, nem látszódik esélye a megegyezésnek. Mint ahogy az it azt sem tartja reálisnak, hogy a cégnek sikerüljön helyreállítania az utóbbi években - alapvetően a külső környezet negatívvá válása következtében - megroggyant működését, pótolni a válság óta megcsappant megrendeléseit.
A mai rendkívüli közgyűlés döntése értelmében a Synergon Informatika Nyrt. jogutód nélkül megszűnik, de a működés a jogszabályok szerint 3 éven belül újraindítható. A 2016. január 1-jén megkezdődő végelszámolásra évi nettó 1 millió forintos tiszteletdíjért kijelölt Fintha-Nagy Ádám, tőkepiaci ügyekben tapasztalt ügyvéd - aki 2006-ban elnökölte a Synergon felügyelőbizottságát - próbálja behajtani a kintlévőségeket, értékesíteni a vagyonelemeket, amelyek után megmaradt pénzből csak a köztartozások és a hiteltartozások kiegyenlítéseit követően fizethetik ki a részvényeseket, már ha marad erre pénz. A cég ingatlanjait a bank 900 millió forintra értékelte, aminek az úgynevezett menekülési értéke - vagyis amennyiért azok likvidálhatók, azaz pénzzé tehetők - azonban csak 400 millió.
A Synergon köteles a végelszámolás megindítását bejegyző cégbírósági, illetve a felszámolást elrendelő bírósági végzés jogerőre emelkedésétől számított 3 tőzsdenapon belül kérelmezni részvényei törlését a BÉT-ről. Ezt követően a befektetők már csak a tőzsdén kívüli kereskedelemben adhatnak túl papírjaikon, már ha találnak vevőt azokra.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.