Az idén lejáró tartós befektetési számlák (tbsz) jelentős részénél a meghosszabbítás mellett döntenek az ügyfelek: eddig jellemzően 30 és 50 százalék között mozog az arány a bankoknál, de az év utolsó napjaitól még további emelkedést várnak a piaci szereplők. A CIB Banknál például azoknak az ügyfeleknek az aránya, akik már rendelkeztek arról, hogy egy újonnan nyitott tbsz-számlára helyezzék el számukra a most lejáró számlán lévő teljes egyenleget, az értékpapír-tbsz-nél jelenleg 30 százalék körül mozog, ám az év utolsó napjaiban még számítanak ennek növekedésére. Azt is figyelembe kell venni – közölték a hitelintézetnél –, hogy akik csak az összeg egy részének átvezetésére készülnek, december 31-én vagy ezt követően tudnak majd erről rendelkezni, így itt még további emelkedés várható. A betéti tbsz-szel rendelkező ügyfelek a teljes egyenleg átvezetésére is csak december 31-én vagy ezt követően tudnak majd megbízást adni, így teljes képet csak január első pár hetében lehet kapni arról, hogy a lejáró tbsz-szel rendelkező teljes ügyfélkör milyen arányban viszi tovább a megtakarításait újonnan nyitott tbsz-számlára.
Amellett, hogy az ügyfelek jelentős része továbbviszi a megtakarítást, az új nyitásokkal sem állnak rosszul a bankok. Az MKB Banknál közöltek szerint a tartós befektetési számlák száma évről évre nő, az idén a bővülés is nagyobb, mint a tavalyi (ebben benne vannak a megszűnések és a hosszabbító 2015-ös nyitások is). A Budapest Banknál eddig közel ezer új szerződést kötöttek, az aktivitás tapasztalataik szerint jellemzően az év végével növekszik meg.
Az alacsony kamatok miatt viszont egyértelmű az értékpapírok elhelyezésére használható számlák dominanciája az új nyitásoknál. „Míg a folyamatosan csökkenő betéti kamatok nyomán új betéti tbsz-eket viszonylag kis számban nyitottak ügyfeleink az elmúlt két évben, addig az értékpapíros változat továbbra is kedvelt maradt, aminek eredményeként 2014-ben és 2015-ben egyaránt évi több ezer új értékpapíros tbsz-számlát nyitottak” – tájékoztattak az UniCredit Banknál. Emellett egyértelműen látszik, hogy a betétes számlával rendelkező ügyfeleknél nem jelentős azok aránya, akik az idén lejáró számlákról felszabaduló megtakarításaikat továbbra is betéti tbsz-ben helyezik el. Közülük sokan, akik továbbra is szeretnék kihasználni a tbsz-szel járó adóelőnyöket, inkább megvárják a 2016-os évet, hogy akkor nyissanak értékpapíros számlát, és azon helyezzék el a most lejáró betétes megtakarításaikat. Hasonlóan vélekedtek az OTP Banknál is, kiemelve, hogy a mindenkori legalacsonyabb jegybanki alapkamat egyértelműen az értékpapírok irányába terelte a megtakarításokat, így aki ma hosszú távon szeretne adómentesen takarékoskodni, az nagy valószínűséggel a tbsz-értékpapír konstrukció mellett dönt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.