Jellemzően 10-15 százalékot veszítettek értékükből a Magyarországon is jelen lévő biztosítók az év eddig eltelt részében. A két holland biztosító (az Aegon és az NN) pozitív, a Generali negatív irányban lógott ki a sorból. Utóbbinál Mario Greco vezérigazgató áprilisra bejelentett távozása okozta az igazi csalódást a befektetőknek, de az olasz bankokkal kapcsolatos fokozódó aggodalmak sem tettek jót a részvényárfolyamnak. A többi biztosító árfolyama kis túlzással csak együtt mozgott a piaccal.
Más tekintetben viszont kevésbé osztják a biztosítók a szélesebb részvénypiac vállalatainak sorsát. Az alacsony hozamkörnyezet például kifejezetten káros egyes biztosítóknak, és késlelteti a megtérülés növelésére tett költségcsökkentési, eszközértékesítési és akvizíciós erőfeszítések termőre fordulását. A Morgan Stanley elemzői szerint az európai biztosítási piacon az Aegon, az Axa és a Prudential lehet a legnagyobb nyertese a hozamkörnyezet emelkedésének, ám ennek valóra válására még egy darabig várni kell.
Január 1-jén lépett hatályba a Szolvencia II., amely durva hasonlattal a bankok számára mérvadó bázeli szabályozás biztosítói megfelelője. A biztosítók egy része ezekben a hetekben teszi közzé, miként felel meg a szabályozásnak, a már közzétett adatok alapján egyes viszontbiztosítók mellett a nálunk ismertebb nevek közül az NN, az Axa és az Allianz mutatta fel a legjobb számokat év elejéig. A biztosítók tőkemegfelelése az új rezsimben nagyon érzékeny a tőkepiaci mozgásokra, de ez inkább a tőzsdén kívüli, kisebb szereplők számára jelenthet problémát.
Idén a biztosítók részvényesei olyan kihívásokkal szembesülnek az alacsony hozamkörnyezet mellett, mint a friss Szolvencia II. rezsimnek való megfelelésből fakadó belső tőkeképzési igény és óvatos üzletpolitika, a korábbi biztosítói tartalékfelszabadításokból származó pozitív eredménytételek kifulladása vagy éppen a vagyonbiztosítások árazási nehézségei. A legnagyobb biztosítókra többlet-tőkekövetelmények várnak, a digitalizáció továbbra is inkább kihívás, mint lehetőség a biztosítók számára, a biztosítói piac egyik erősségének számító osztalékfizetés területén pedig más szektorokhoz képest kisebb növekedésre számíthatunk.
Vannak biztosítók, amelyek viszonylag alacsony osztalékfizetési rátájuk ellenére az átlagnál magasabb (5 százalék feletti) osztalékhozammal kecsegtetik a befektetőket. Ebből az egyetlen, de nem elhanyagolható szempontból az Aegon, az Aviva, az Allianz, a Swiss Re és az Uniqa részvényei nem számítanak túlárazottnak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.