Tavaly rekordértékben, 745 millió euróért vásároltak befektetők magyarországi ingatlanokat, ami 60 százalékkal haladta meg a 2014-es forgalmat – derült ki a CBRE nemzetközi ingatlantanácsadó évértékelő sajtótájékoztatóján. Utoljára a válság előtt, 2007-ben volt ilyen magas a befektetési forgalom a magyar piacon, a növekedési ütem pedig nálunk volt tavaly a legmagasabb a kelet-közép-európai régióban. Az idén ráadásul további bővülésre számítanak. „Az idén áprilisban tesszük közzé a hazai befektetői közösség 2016-os várakozását, de nem lennénk meglepve, ha év végén egymilliárd euró közeli forgalomról számolhatnánk be” – mondta Kibédi Varga Lóránt, a CBRE ügyvezető igazgatója.
Az irodák voltak a legnépszerűbbek, a forgalom 50 százalékát ez a szegmens adta tavaly. A növekvő irodapiaci kereslet és az elmúlt években tapasztalt alacsony fejlesztési volumen mára telítettséghez vezetett, és az üresen álló területek aránya 2008 eleje óta nem látott szintre esett vissza. A tavalyi év végére Budapest a kihasználatlansági mutatót illetően beelőzte régiós versenytársait, Varsót és Prágát. Az irodapiacon 2009 óta nem látott szintre – 121 ezer négyzetméterre – emelkedett az előbérletek volumene.
Az elmúlt időszakban meglódult ipari beruházások és termelés az ipari ingatlanpiacon is jelentős fejlesztésekhez vezetett. Míg a válság előtt Közép-Magyarországon épült évente több százezer négyzetméternyi ipari és logisztikai központ, 2011-től a nyugat-magyarországi, 2014-től pedig a kelet-magyarországi fejlesztések dominálnak. A kiskereskedelmi forgalom bővülésével jelentősen nő a kereskedők igénye az új üzlethelyiségekre: a CBRE által monitorozott közel 620 ezer négyzetméternyi budapesti modern kiskereskedelmi állományban 2015-ben 98 új üzletet nyitottak összesen 35 200 négyzetméteren.
A válság óta jelentősen megváltozott a befektetők összetétele: míg 2006–2007-ben az Egyesült Királyság, Németország és Ausztria voltak a legnagyobb tőkeküldő országok, addig 2014–2015-ben már az amerikai befektetők voltak a legjelentősebbek. A korábban marginális szerepet játszó magyar befektetői kör (főként hazai ingatlanalapok) tavaly már a második legfontosabb tőkeforrást jelentette a piacon.
A használt lakásokat is felpörgeti a CSOK
A Jófogás internetes apróhirdetési oldal is érzi már a családok otthonteremtési kedvezményének (CSOK) a hatását, mivel a korábban téli álomra vonuló piacon egy hónap alatt megduplázódott az ingatlankeresők száma, valamint a hirdetésfeladás is erőteljesen növekszik. Bár a legtöbb hír az új építésekre fókuszál, de a használt ingatlanok piacán is fellendülés várható. A Jófogáson a használt lakások 48 százaléka felel meg az új támogatási feltételeknek, ami országosan több mint 150 ezer, Budapesten 47 ezer hirdetést jelent. A fővárosban 18,5 millió forint az átlagár, de országos szinten Gyál lett a listavezető település 20,5 millió forinttal.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.