Erősen érzik a nyersanyagárak zuhanását az árupiacokon érdekelt hazai befektetési alapok is: kevés kivételével mindegyik konstrukciónak két számjegyű mínuszban tart egyéves időtávon az árfolyama – derül ki a Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetségének (BAMOSZ) adataiból. Az alapok árfolyamának esése persze nem túlságosan meglepő: az arany árfolyama egy évre visszatekintve 15,3, az ezüsté 21,7, a WTI nyersolajé 37,9, az északi-tengeri Brenté pedig 41,7 százalékkal esett egy évre visszamenőleg, ami nagyjából determinálja is az ezekbe az eszközökbe fektető alapok teljesítményét.
A hazai alapkezelők árupiaci alapjaiból jelenleg összesen kilencet jegyez (az egyes sorozatokat is külön számítva) a BAMOSZ, amelyek kivétel nélkül alapok alapjaként működnek. Az ezen a területen érdekelt öt alapkezelő 2006 és 2009 között indította az alapjait, ám ennek kevés a jelentősége annak tükrében, hogy azoknak a többsége hároméves időtávon is stabil, 10 százalék feletti mínuszban tartózkodik, és csak kettőnél pozitív az egyenleg. Rövid – három hónapos – távon a Budapest Alapezelő Arany Alapok alapja úszta meg viszonylag jól a zuhanást, 7,5 százalékos árfolyamesést volt kénytelen elkönyvelni, a többi, mínuszban tartózkodó nyersanyagalapnál viszont két számjegyű árfolyamesést mutatnak a BAMOSZ adatai.
Az OTP Alapkezelő Föld Kincsei névre keresztelt alapjának két sorozata viszont igencsak kilóg a trendből, hiszen hároméves és három hónapos távon is pozitív az egyenlege. Ez nagyban köszönhető annak, hogy tavaly szeptember óta – kisebb kilengésektől eltekintve – folyamatosan növekszik az árfolyam, és így három hónapra vetítve az A sorozat 24,4, a B pedig 21,9 százalékos növekedést tudott elérni. Az OTP Alapkezelő hírlevelének alapján a jó teljesítményt az aktív alapkezeléssel – részben short pozíciók kiépítésével – sikerült elérni.
A hírlevélben foglaltak alapján egyébként az OTP Alapkezelő szakemberei is osztják azt a véleményt, hogy az olaj piacán tartósan alacsony árszintre kell felkészülni: emlékeztettek arra, hogy a múlt hónap meghatározó eseménye az OPEC-ülés volt, ahol egyáltalán nem tudtak egységes álláspontot kialakítani a tagországok, sőt ennek hiányában eltörölték az eddig legalább jelképesen fennálló kitermelési kvótát. Így az előttünk álló időszakban is az várható – írták –, hogy minden kitermelő annyi olajat termel majd ki piaci részesedésének védelmében, amennyit csak tud, így nyomás alatt maradhat az árfolyam is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.