A hétfői 8 százalékos zuhanás után tegnap tovább esett a Deutsche Bank (DB) árfolyama, ezúttal 3 százalékkal csúszott lejjebb. Pedig a befektetők hinni akartak a legnagyobb német hitelintézet fizetőképességét megkérdőjelező véleményekre reagáló közleménynek, valamint Marcus Schenck pénzügyi vezérigazgató-helyettesnek, aki a dolgozók előtt erősítette meg: a DB tőkehelyzete erős, idén és jövőre is meg fog felelni a szigorú előírásoknak.
Az utóbbi hét év legnagyobb, a bank piaci értékét 2 milliárd euróval csökkentő árfolyamesését közvetlenül a CreditSights elemzőjének, Simon Adamsonnak a véleménye váltotta ki. Szerinte ha a működési költségek nem csökkennek radikálisan, és a DB korábbi peres ügyei a vártnál nagyobb bírságokkal zárulnak, akkor a banknak komoly nehézségei lesznek 2017-ben a kockázatosabb kötvényei kamatának kifizetésévek. Megbízhatóságának megőrzése érdekében azonban a DB mindent el fog követni – ebben az elemzők sem kételkednek. A bank hitelkockázati felára (CDS) azonban így is már nyolcadik napja nő (a Bloomberg adatai szerint legutóbb 2011-ben járt 444 pontnál). Ebben az is szerepet játszik, hogy a hatalmassá felduzzasztott DB megítélése sokat romlott az utóbbi időben, rossz befektetési politikája következtében 6,8 milliárd eurós veszteséggel zárta a tavalyi évet.
Korábbi vezetői ráadásul ingoványos talajra merészkedtek, a DB botrányoktól volt hangos, s ennek az árát súlyos bírságokkal és jogi kiadásokkal fizette meg. A nyáron a vezérigazgatói székbe emelt John Cryan vasszigort, transzparenciát, a veszteségtermelő központok bezárását és a kockázatos ügyfelek eltanácsolását ígérte, és csaknem 30 ezres leépítést helyezett kilátásba. Mindennek végrehajtása megkezdődött ugyan, de időközben újabb csontvázak hullottak ki a szekrényekből, elég az orosz oligarchák pénzének kimentését említeni. Cryan elődjével, a növekedést tőkebevonással megfinanszírozó Anshu Jainnal ellentétben, külső források nélkül akarja rendezni a DB sorait.
A DB árfolyama idén már 38 százalékot esett, piaci értéke 20 milliárd euró alá süllyedt, de több elemző szerint is túlreagálták az eseményeket azok a befektetők, akik már egy új válság előszelét emlegették. Kétségtelen, az idei év a hozamvadászat lecsengését hozza, a bankok buknak a korábbi nyersanyagpiaci beruházások finanszírozásán, miközben a kínai gazdaság lendületvesztésének hatásait is csillapítaniuk kell. Sok minden elképzelhető a DB háza táján is – mondta Michael Huenseler, az Assenagon vagyonkezelő elemzője –, de az azért irreális, hogy egy ki nem fizetett kötvénykupon legyen az a banánhéj, amelyen a bank hanyatt vágódna.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.