Mintegy 23 milliárd forintos veszteséget szenvedett el az Erste Bank Hungary 2015-ben a nettó kamatbevétel csökkenése, a banki különadó és az alacsony kamatkörnyezet miatt, az idén azonban már nyereséges lehet - derült ki az osztrák anyabank mai sajtótájékoztatóján.
Az Erste-csoport magyarországi nettó hitelállománya jelentősen visszaesett 2015-ben, annak 3,1 milliárd eurós (közel ezermilliárd forintos) értéke közel 15 százalékkal maradt el a tavalyelőttitől - közölte Andreas Treichl, az Erste-csoport elnök-vezérigazgatója. Eközben a betétek 100 millió euróval, 4 milliárdra (több mint 1200 milliárd forintnyira) nőttek. Ennek eredményeként a bankcsoport magyarországi hitel-betét aránya 77,9 százalékra csökkent a 2014-es 90,8 százalékról.
A lakossági új hitelnyújtás ugyanakkor az előző év hasonló időszakához képest közel 40 százalékkal bővült, míg a vállalati megháromszorozódott, elsősorban a kis- és középvállalati körben és a jegybanki növekedési hitelprogramnak köszönhetően. Jelasity Radován, az Erste Bank Hungary vezérigazgatója szerint megteremtették a növekedésük feltételeit, illetve azt, hogy 2016-ban végre nyereségesek legyenek, többek között a banki különadó csökkenésének hatására. Az erről szóló, az Erste-csoport, a magyar állam és az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank által még tavaly februárban kilátásba helyezett megállapodás aláírására hónapokon belül kerülhet sor - közölte Treichl.
Bár a magyar Erste működési eredménye tavaly visszaesett, 153 millió eurós (47 milliárd forint körüli) több mint negyven százalékkal lett kisebb az egy évvel korábbinál. Viszonylag magas a hitelezési kockázata, de valamelyest javult a helyzet: a nem fizető hitelek állománya csaknem megfeleződött, 655 millió euróra (20 milliárd forintra), azok aránya 26,8 százalékról 18,7-re csökkent.
A banki különadó még mindig magas Magyarországon, a 84 millió eurós (26 milliárdos) értéket csak az osztrák haladja meg az Erste érdekeltségei között. Treichlék szerint az üzletmenet jelenleg csak Ausztriában és Szlovákiában stabil.
Az Erste-csoport várakozása szerint a közép- és kelet-európai országok (köztük Ausztria) reál GDP-je 1,5-3,8 százalékkal nőhet 2016-ban.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.