Egyhangú szavazással döntött az HSBC igazgatósága arról, hogy mégsem költöztetik el székhelyüket Londonból. A pénzintézet áprilisban azon akadt fenn, hogy a brit kormány aránytalanul magas adót vetett ki a banki vagyonokra, és akkor kilátásba helyezte székhelyének elköltöztetését.
A Hongkong and Shanghai Banking Corporation néven futó bank egyik névadójához, Hongkonghoz tért volna vissza, ha a kormány nem engedett volna. Júliusban azonban jelentősen, 8 százalékosra csökkentették a bankok nyereségadóját, szélesebb köre kiterjesztve az elvonást.
A másik nyomós érv a maradás mellett a kínai gazdasági növekedés megtorpanása volt. Emellett az állami pilléreken nyugvó kínai bankrendszer stabilitása is kérdőjeleket ébresztett az HSBC vezetésében, nem is szólva Hongkong megregulázásáról. A politikai és kereskedelmi autonómiát élvező Hongkong ugyanis képtelen ellenállni pénzügyi intézményeire nehezedő nyomásnak, a tavaly nyári tőzsdei összeomlásért is a helyi cégeket tették felelőssé. Szempont volt még Londonnak a világ pénzügyi vérkeringésében betöltött vezető szerepe is, valamint az, hogy a váltás nyomot hagyott volna az HSBC részvényárfolyamán. Az sem elhanyagolható körülmény, hogy a brit szabályozás mégiscsak átláthatóbb a kínainál, a politikai „nyomáskülönbségről” már nem is szólva.
Az HSBC az utóbbi években rendesen megégette magát, előbb 1,9 milliárd dolláros bírság megfizetésére kötelezték a mexikói drogkartellek pénzének tisztára mosásáért, majd a svájci privát bankjánál adót csaló több ezer európai ügyfél miatt kellett tartania a hátát. Az éppen egy 3,4 milliárd dollár értékű karcsúsítási programon dolgozó bank Hongkongba költöztetése egyébként egymilliárd dollárba került volna.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.