Három jelentősebb változást érdemes kiemelni a február 11-én hatályba lépett új CSOK-rendeletek kedvezményes hitelt érintő passzusaiból: 1. eltörölték a korábbi 30 millió forintos értékhatárt, így immár bármilyen értékű ingatlan megszerzéséhez igényelhető; 2. ahogy a vissza nem térítendő támogatás esetében, úgy a hitelnél is csak akkor elvárás a házasság (továbbá egyik fél esetében a 40 év alatti életkor), ha előre vállalt gyermekre vesszük igénybe; 3. azok is igényelhetik, akik korábban már vettek fel állami kamattámogatású hitelt. Változatlanul hagyták, hogy a hitel futamidejének első 25 évére és a felvett összeg 10 millió forintos részére jár a kamattámogatás, de természetesen e felső korlátokat nem kötelező kihasználni.
A lazító lépésektől függetlenül a rendszerváltás óta nem látott kedvező feltételeket ígér e kamattámogatott hitel az igénylőinek. Bár a hitel kamatát a megelőző 3 hónap átlagos 5 éves állampapírhozamához kötötték (annak 1,3-szeresét, plusz 3 százalékpontot számíthatnak fel a hitelintézetek), a kamattámogatást úgy alakította ki a kormány, hogy a hozamkörnyezet változásától függetlenül az ügyfelek a 3 százalékos kamatszintnek megfelelő törlesztőrészletet fizessék. Ahogy az állampapírpiacon, úgy e hitelek támogatási rendszerében is teljes egészében az állam viseli a kamatkockázatot, a hitelfelvevő havi terhe tehát változatlan marad.
Manapság 4 százalék környékén kezdődik a piaci lakáshitelek kamata, az ettől való 1 százalékpontos eltérés önmagában egy 10 millió forintos, 25 évre felvett hitel esetében mindössze körülbelül 5400 forinttal alacsonyabb törlesztőrészletet jelent. Ha a jelenlegi szinten maradna a kamat, a piaci hitelhez képest ez mintegy 1,6 millió forinttal alacsonyabb teljes törlesztési terhet jelentene negyed évszázad alatt: a piaci hitel esetében 15,8 milliót, a támogatott esetében 14,2 milliót kellene (kamatokkal együtt) visszafizetni. Piaci lakáshitelek között is akad 1,6 millió forintos különbség, tehát ez a differencia nem kirívó.
Nyilvánvalóbbá válik e lakáshitel előnye, amennyiben feltételezzük, hogy a Bubor és az állampapírhozamok, így ezekkel együtt a lakáshitelkamatok is felfelé indulnak a következő években. Alacsony hozamkörnyezetben nem életszerűtlen ez a várakozás. Amennyiben a futamidő alatt alkalmazandó átlagos piaci kamatszint a fent említett 4 százalékról mindössze 2 százalékponttal 6 százalékra nőne (a kevésbé kedvező hitelkonstrukcióknál egyébként ma sem ritka ez a szint), máris 19,3 millió forintra emelkedne a visszafizetendő összeg a fenti piaci lakáshitel esetében, miközben a kamattámogatott hitelé változatlan maradna. Ez esetben már 5,1 millió forint a kamattámogatott hitel teljes előnye.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.