BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nagybank születik Olaszországban

Olaszország harmadik legnagyobb bankja jöhet létre, miután a veronai Banco Popolare megvásárolja a Banca Popolare di Milanót.

Olaszország harmadik legnagyobb bankja jöhet létre, miután a veronai székhelyű Banco Popolare megvásárolja a Banca Popolare di Milanót (BPM), teljes egészében részvénycserés ügylet keretében. Az új bankban 54 százalékos tulajdont szerző vevő 2007-ben szövetkezeti bankok fúziójával jött létre, később pedig egy holdingtársaság formálódott körülötte több szövetkezeti bank, illetve takarékpénztár részvételével – ezt aztán úgy mentették meg a 2009-es válságban, hogy másfél milliárd euró értékben adott el az államnak részvényre váltható kötvényt.

A milánói bank súlyát mutatja, hogy az új hitelintézet központja ott lesz (a jogi székhelye Veronában), a vezérigazgatói székbe pedig a BPM vezére, Giuseppe Castagna ül be. Fő működési területe az olasz GDP mintegy 40 százalékét adó három gazdag északi tartomány, Lombardia, Piemonte és Veneto lesz. Az ügyletet akkor zárják le, amikorra a Banca Popolarének sikerül mintegy egymilliárd eurós tőkeemelést végrehajtania, a felek reményei szerint ez év végéig (a La Stampa értesülése szerint a Mediobanca és a BofA Merrill Lynch aláíróként már garantálták az ügyletet).

Az Európai Központi Bank (EKB) hónapok óta erős nyomást gyakorol a mintegy 360 milliárd eurónyi rossz vagy bedőlt hitellel terhelt olasz bankszektorra azzal, hogy időről időre közli, felügyeletként szoros vizsgálat alatt tart egyes ottani hitelintézeteket, és szorgalmazza, hogy konszolidálják a szövetkezeti banki–takarékpénztári szegmenst. Az olasz bankrendszerben sok a kis helyi pénzintézet, s ezekben gyakran tulajdonos a helyi és/vagy a tartományi önkormányzat, illetve azok alapítványai. Konszolidációjukat megkönnyítheti, hogy tavaly eltöröltek számos, ezek tulajdoni, illetve szavazati viszonyait korlátozó jogszabályt, de azóta ez az első bejelentett fúzió. A most frigyre készülő bankok számításai szerint 2018-ban már évi 365 millió eurós megtakarítást hozhat a szinergiák kihasználása – többségét a költségcsökkentés révén –, a piac azonban egyelőre nem lelkesedik az ügyletért: mostanáig több mint 4 százalékkal esett mindkét fél árfolyama a milánói tőzsdén.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.