A 2008-as válságos év kezdete óta az öt legjobban teljesítő Magyarországon kezelt részvényalapból kettő a fejlett piacon fektet be, köztük a legeredményesebb Pioneer USA Devizarészvény Alap is (2008 januárja óta 99,87 százalékos összteljesítménnyel). Az ötök közül csak a kelet-közép-európai, de elsősorban magyar értékpapírokba fektető Concorde Részvényalap preferálja a feltörekvő piacokat (51,04 százalékos teljesítménnyel). Míg a legjobb öt fejlett piaci részvényalap 99,87–44,28 százalék közti hozamot ért el az elmúlt nyolc és negyed évben, a legjobb öt feltörekvő piacon befektető alap 51,04–16,36 százalék közti hozammal zárta ezt az időszakot.
A fejlett piacon befektető alapok közül a válság utáni amerikai ralit meglovagoló alapok teljesítettek a legjobban, nem sokkal mögöttük végeztek a fejlett európai részvényalapok. A feltörekvő piacokon befektető alapok közül a hazai és az ázsiai részvényalapok bizonyultak a legjobb választásnak. Az aktívan kezelt Concorde Részvényalap mögött végzett a magyar részvénypiac teljesítményét lekövető passzív Erste Stocks Hungary 40,52 százalékkal, az ázsiai régióban befektető alapok között pedig az Aegon Ázsia produkálta a legjobb hozamot, 30,69 százalékkal. A kelet-közép-európai régió teljesítménye volt egyébként a legkevésbé szívderítő: az öt legrosszabb alapból négy innen került ki, –20,7-től –39,8 százalékig terjedő hozamokkal, a Concorde alapjának jó teljesítményét elsősorban a magyar részvénytúlsúlynak köszönheti.
Persze ha ilyen alapokat szeretnénk, általában borsos költségeket kell megfizetnünk. Önmagukban a vételi költségek nem jelentenek hatalmas terhelést, a Concorde például hiába szerepeltet 10 százalékos maximumköltséget, a táblázatban szereplő alapokat nulla százalékért veheti, és 500 forintért adhatja a Concorde Értékpapír ügyfele, az Alapkezelő közvetlen ügyfelének pedig teljesen ingyenes. Így a magas kockázatot kedvelők akár spekulációs céllal is fektethetnek ezekbe (a kivétel pont a Concorde-részvény, amely büntetőjutalékot számíthat fel öt napon belüli visszaváltás esetén).
A kiadósabb tétel inkább az éves alapkezelési költség, amelyből az ügyfél nem sokat érzékel, mivel az árfolyamokat már ezzel nettósítva mutatják ki az alapkezelők, de egy részvényalap éves költsége akár 3 százalék fölé is mehet, szemben a kockázatkerülő alapok 1-1,5 százalékos alapkezelési költségével. Ez a többlet különösen medvepiacon ütközik ki, ahol a felszámított költségek miatt bőven a benchmark alatti nettó hozamot érhet el még egy passzív részvényalap is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.