Tovább erősödött az MKB Bank és a Gránit Bank már eddig is szoros kapcsolata. A Gránit kisebbségi tulajdonosként részt vesz az MKB Jelzálogbank alapításában, alig néhány napja pedig a Magyar Nemzeti Bank bejelentette, hogy a Gránitban tavaly decemberben közel tíz százalékos részesedést szerzett Pannónia Nyugdíjpénztár a tagja annak a háromtagú konzorciumnak, amely 37 milliárd forintért megveszi az MKB-t. Ma felcserélődtek a szerepek, és az MKB Nyugdíjpénztár tette közzé, hogy beszáll a Gránitba.
A privatizálás alatt álló nagybank magánkasszája 2 milliárd forintot tesz hitelintézetbe, melyből tavaly év végén szállt ki az alapító Demján Sándor. E tőkeinjekcióból a Világgazdaság számításai szerint mintegy 683 millió forint a Gránit jegyzett tőkéjét emeli, 6,89 millióra, míg 1,3 milliárd a tőketartalékba kerül. Mindezek eredményeként a bank saját tőkéje 8,3 milliárdról 10,3 milliárdra emelkedik, a február végi elsődleges 20 százalékos tőkemegfelelési tmutatója pedig nő. Noha az állam részesedése 49,97-ről 45 százalékra csökken, továbbra is a legnagyobb tulajdonos marad, mellette Hegedűs Éva Gránit-vezérigazgató cége, az E.P.M. Tanácsadó Kft. mintegy 30 százalékot birtokol.
Hosszú távon számít a Gránit Bankra a kormány – hangsúlyozta közleményében az állami tulajdonosi jogokat gyakorló Nemzetgazdasági Minisztérium. Melynek elkötelezettségét Varga Mihály miniszter azzal is erősítette, hogy tárcáját a közgyűlésen személyesen ő maga képviselte. E szokatlan lépést Varga azzal magyarázta, hogy "a magyar kormány a magyar bankrendszerért nemcsak abban a tekintetben felelős, hogy működése biztonságos és az ügyfelek számára kiszámítható legyen, hanem azért is, hogy a bankrendszer döntései Magyarországon, a magyar gazdaság sajátosságait figyelembe véve szülessenek meg".
A Gránit a 2015-ös évet 151 milliárd forintos mérlegfőösszeggel zárta. Ez ugyan az előző évit 6,8 százalékkal meghaladja, annak eredményeként, hogy betét- és hitelállománya, valamint ügyfelei számát növelte, ám a bővülés üteme jóval elmaradt a tavalyelőtti kiugró, 100 százalék körüli aránytól. A 140 millió forint adózott nyereség pedig több mint százalékkal lett kisebb a 2014-esnél. Ugyanakkor a Gránit mérlegfőösszegéhez viszonyítva 1,15 százalékos működési költsége csaknem a fele a bankrendszer 2,2 százalékos átlagának.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.