Több mint egy év ezután ismét emelni tudta gyémántjai árát a második legnagyobb termelő, a dél-afrikai De Beers. Az Anglo American bányatársaság leányvállalata az eddiginél 2 százalékkal magasabb árat kért vevőjétől egy szállítmányért - árulták el a Bloombergnek a több százmillió dolláros ügyletről beszámoló, névtelenséget kérő források. Tavaly a kínai kereslet gyors visszaesése és a hitelezési lehetőségek beszűkülése miatt a De Beersnek 15 százalékot kellett engednie a nyers gyémánt árából.
Januárban újabb 7 százalékos áresés következett be, noha a De Beers és legnagyobb versenytársa, az orosz Alrosa a kínálat szűkítésével próbálta megakadályozni a további áresést. Egyes szakértők szerint ennek a hatása mára érett be, egyszersmind ezzel le is zárult a 2008-as pénzügyi világválságot követő legnagyobb áresési hullám. A De Beers 2014 második felében tudott utoljára árat emelni. A cég évente tíz alkalommal értékesíti a „termést”, januárban 540 millió, februárban pedig 610 millió dollár értékben adott el drágaköveiből. A rivális Alrosa mindkét alkalommal 780 millió dollárt kasszírozott. Nem mindenki bízik az árak normalizálódásában. A Liberum Capital elemzői kétkednek a trendben, szerintük egyelőre arról lehet szó, hogy az ágazat szereplői közül a feldolgozók és a kereskedők feltöltötték készleteiket. Úgy látják, még egy évet biztosan várni kell a piac feltámadásáig.
Ezt a véleményt erősíti a 285 milliárd dolláros luxuscikk-piac alakulását közelről követő Bain & Co elemző cég csütörtökön kiadott friss előrejelzése is. E szerint az idei mélypontot követően jövőre indul meg a piac visszakapaszkodása azzal, hogy Kínában és az Egyesült Államokban visszatérnek a vevők. Az idei évet egy százalékos bővülés, magyarán stagnálás jellemzi majd. (A 2011-es csúcsévben még 13 százalékos volt az éves bővülés.) Amerikában az elnökválasztás körüli bizonytalanságok fogják vissza a költekezési hullámot, Kínában a gazdaság lassulása a fő érv. A Bain & Co szerint 2017-re az árak kiegyenlítődése jellemzi majd a nemzetközi luxuspiacot, így a kínaiaknak már nem éri meg külföldre menni ékszert vásárolni. Az európai és a kínai luxuscikkárak között egy éve még 70 százalékos különbség mára megfeleződött, jövőre pedig 25 százalék alá csökken a tanácsadó cég szerint. A szigorodó határellenőrzések és vámszabályok sem kedveznek a külföldi beszerzéseknek, mivel a megvásárolt árut még haza is kell vinni valahogy.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.