Az idén már több mint 130 ezren igényelhetnek vissza személyi jövedelemadót (szja) a nyugdíjbiztosításuk után. Ez sem sok, hiszen 4 milliónál is több munkavállaló van, akinek valószínűleg szüksége lesz idős korában jövedelem-kiegészítésre. Egyelőre a befektetési egységhez kötött (unit linked) konstrukciók a kelendőbbek, de egyre többen választanak hagyományos vegyes életbiztosítást is. A Mabisz TKM önszabályozása keretében a befektetési egységekhez kötött nyugdíjbiztosítások mellett a biztosítók már 2015 július 1. óta számolnak Teljes Költség Mutató értéket a klasszikus nyugdíjbiztosításokra is, melyek a szövetség honlapján elérhetőek, tehát ezekből is lehet a költségek alapján választani. A nyugdíjbiztosításokat sokan támadták már, hogy drágák, a költségeiket többször is összevetették a nyugdíjpénztárak és a nyugdíj-előtakarékossági számla (NYESZ) díjaival az elmúlt bő két évben.
A jegybank 2014 közepétől egy ajánlással korlátozta a TKM-eket, amit minden piaci szereplő be is tartott. A legolcsóbb nyugdíjbiztosítások éves költségei 2 százalék alatt vannak már, ez vetekszik a nyugdíjpénztárak díjaival. A NYESZ költsége leginkább azon múlik, mennyire aktívan használja az ügyfél a számláját, aki sok tranzakciót végez, annak magasabb, aki keveset, annak alacsonyabb. Az viszont más kérdés, hogy az ügyfelek melyik terméket választják, abban még a biztosítók is bizonytalanok, mennyire figyelnek oda a TKM-re a szerződést kötők.
Az ügyfeleknek nagy dilemma lehet, a két típus – a klasszikus vegyes és a unit linked – közül melyiket válasszák. A biztosítók véleménye is megoszlik ezen a téren, vannak cégek, amelyek csak az egyiket, mások csak a másikat kínálják. A vegyes életbiztosítás azért vonzó sokak számára, mert kiszámítható, garantáltan kifizeti a lejáratkor az előre megadott összeget, sőt akkor is fizet, ha a biztosított nem éri meg a nyugdíjas kort, vagy pedig megrokkan. Erre például a többi öngondoskodási forma, a nyugdíjpénztár vagy a NYESZ nem alkalmas, azokból csak a már összegyűjtött megtakarítás vehető ki. A unit linked nyugdíjbiztosítások mellett az az érv szól, hogy nagyobb befektetési kockázatot vállalnak ugyan, de hosszútávon magasabb hozamot érthetnek el, mint a klasszikusok. Ezek is fizetnek, ha az ügyfél meghal, vagy megrokkan, de a kockázati összeg általában alacsonyabb, mint egy klasszikus konstrukciónál.
"Örvendetes, hogy növekedett a lakosság öngondoskodási hajlandósága, ami nemcsak a jövő nyugdíjasainak életét könnyíti majd meg, hanem az állam jövőbeli terheit is csökkenti. Sőt, mivel a biztosítók a hosszú távú befektetéseik tetemes részét állampapírba fektetik, ezzel az államháztartás finanszírozásához is hozzájárulnak" – tette hozzá a MABISZ főtitkára.
"Örvendetes, hogy növekedett a lakosság öngondoskodási hajlandósága, ami nemcsak a jövő nyugdíjasainak életét könnyíti majd meg, hanem az állam jövőbeli terheit is csökkenti. Sőt, mivel a biztosítók a hosszú távú befektetéseik tetemes részét állampapírba fektetik, ezzel az államháztartás finanszírozásához is hozzájárulnak" – tette hozzá a MABISZ főtitkára. -->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.